Eğitim, kadın, sağlık, magazin, ilişkiler ve hayata dair sorularınıza cevaplar burada

Günlük Konuşmalarımızda Dine İlişkin İfadeler Nelerdir ?

Günlük konuşmalarımızda kullandığımız birçok sözcük, deyim ve atasözü dinimizle ilgilidir. “Maşallah”, “inşallah”, “Allah korusun.” “Allah’tan umut kesilmez.” hemen aklımıza gelen ilk örneklerdir.

Dilimizde birçok sözcük, deyim ve atasözünün inançlarımızla ilgili olması, dinin yaşamımızda önemli bir yere sahip olduğunu gösterir.
Günlük konuşmalarımızda dinimizle ilgili bazı söz ve ifadeler şunlardır: Besmele, şükür, günah, sevap.
  1.1. Bismillâhirrahmânirrahîm

“Bismillâhirrahmânirrahîm” günlük konuşmalarımızda çok kullandığımız bir ifadedir. Buna besmele veya bismillah da denir.

Allah (c.c.)’a inanan ve onu seven kişi, sevgisini söz ve davranışlarıyla ortaya koyar. Onun emir ve isteklerini yerine getirmeye çalışır. Söz ve davranışlarında Allah’ın hoşnutluğunu kazanmaya çaba gösterir. Bu da Allah’ı sürekli hatırlamakla olur. Kişinin Allah’ı hatırlamasının belirtilerinden biri de başlayacağı her işten önce “besmele” çekmesidir. Besmele çekmek, “Rahman ve Rahîm olan Allah’ın adıy la…” anlamına gelen “Bismillâhirrahmânirrahîm” demektir.
Bizler besmele çekmekle;
• Allah’a olan inancımızı ifade ederiz.
• Başlayacağımız işte Allah’tan yardım isteriz.
• Onun her an bizimle olduğunu dile getiririz.

Bu duygu ve düşünceler; işimizi iyi ve güzel yapmaya yönlendirir. Kur’an okurken, bir araca binerken, yemeğe ya da bir işe başlarken besmele
çekeriz.

Bismillâhirrahmânirrahîm deyişimiz, Allah’ı daima hatırladığımızın kanıtıdır. Biz kendimizi gözden uzak, yalnız, terkedilmiş hissettiğimiz durumlarda bile Yüce Allah bizi görmekte, duymakta ve koruyup gözetmektedir. Bunu hiç unutmamalıyız. Her zaman ona sığınmalı ve ondan yardım istemeliyiz. Bismillâhirrahmânirrahîm dediğimiz anda onun yalnız bize değil, bütün diğer varlıklara da yakın olduğunu hissederiz.”
Prof. Dr. Beyza BİLGİN,
Ellibin Yıllık Bir Gün, s. 2-3
0 Comments

Aşağılayıcı, argo, küfür ve kişisel haklara saldırı niteliğindeki yorumlar YAYINLANMAYACAKTIR...bolcevap