Hz. Muhammed’in Aile Büyükleri hakkında bilgiHz. Muhammed’in Aile Büyüklerini Tanıyalım

Her insanın olduğu gibi Hz. Muhammed’in de bir ailesi vardır. Annesinin adı Âminebabasının adı ise Abdullah’tır. Âmine, Kureyş soyundan Vehb’in kızıdırAbdullah ise aynı soydanAbdülmuttalip’in oğludur.
Hz. Muhammed’in dedesi Abdülmuttalip, Mekke’nin yöneticisiydi. Bu görevi ölünceye kadar sürdürmüştür.

Abdülmuttalip’in on bir oğlundan biri olan Abdullah, güzel ahlaklı ve dürüst biriydi. Bu yüzden çevresindekiler tarafından sevilir ve sayılırdı. Abdülmuttalip, oğlu Abdullah’ı Mekke’nin saygın kişilerinden olan Vehb’in kızı Âmine ile evlendirdi. Abdullah ticaretle uğraşırdı. Evlendikten kısa bir süre sonra yine ticaret için Şam’a gitmişti. Geri dönerken yolda hastalandı. Arkadaşları, onu Medine’de yaşayan dayısının yanına bıraktılar. Arkadaşları Mekke’ye döndüklerinde Abdullah’ın durumunu babasına haber verdiler. Abdülmuttalip hemen büyük oğlu Haris’i Medine’ye gönderdi. Ancak Haris, Medine’ye gidinceye kadar Abdullah vefat etmişti.
Âmine o sırada Hz. Muhammed’e hamileydi. Mekke’de eşinin yolunu bekliyordu. Abdullah’ın vefat haberi Âmine’yi derinden sarstı. Çünkü birkaç ay sonra Muhammed dünyaya gelecek ve babasını göremeyecekti.
Hz. Muhammed’in amcalarından Zübeyir, Ebu Talip, Abbas ve Hamza, Âmine’ye yardımcı oldular. Bunların içinde Hz. Muhammed’in yetişmesinde en çok emeği geçen ise Ebu Talip’ti. Ebu Talip aynı zamanda Hz. Ali’nin de babasıydı. O çok hoşgörülü, merhametli, dürüst ve saygın bir insandı. Mekkelilerin çoğu gibi o da ticaretle uğraşıyordu.
Hz. Muhammed, yirmi beş yaşına kadar amcası Ebu Talip’in yanında kaldı.


Tepkinizi bildirin:
reklamlar

0 yorum:

Yorum Gönder

Aşağılayıcı, argo, küfür ve kişisel haklara saldırı niteliğindeki yorumlar YAYINLANMAYACAKTIR...bolcevap