Osmanlı Türkçesi 10.Sınıf Meb Yayınları 26.Sayfa Cevapları 9.Etkinlik

OSMANLI TÜRKÇESİ 10.SINIF MEB YAYINLARI CEVAPLARI SAYFA 26  9.ETKİNLİK

WWW.BOLCEVAP.COM'DA!Tablodaki sözcükleri günümüz Türkçesindeki yazımlarıyla eşleştiriniz. Bunu yaparken sessizlerin bazen ince bazen kalın okunmasının nedinini tartışınız.

OKUNUŞ SIRASINA GÖRE KELİMELER:

PAS, FAKAT, KAVS, KAĞAN, BOLCEVAP.COM PERDE, FES, RAKS, HİDAYET, BAŞ, RAĞBET,BOLCEVAP.COM HUZUR, ZİHİN, BİR, RECEP, MAZHAR, KİRAZ, ASIL, ÇEREZ, MUZIR, FIRAT, ESKİ, BOLCEVAP.COM ÇARH, LATİFE, FASIL

NOT: SESSİZLER BAZEN İNCE BAZEN KALIN OKUNMAKTADIR. BU İSE SESSİZDEN SONRA GELEN HARFİN İNCELİK VE KALINLIĞINA GÖRE DEĞİŞMEKTEDİR. RECEP KELİMESİNDE RA HARFİNDEN SONRA GELEN CİM HARFİ İNCE OLDUĞU İÇİN RA İNCE OKUNURKEN RAĞBET KELİMESİNDE RA HARFİNDEN SONRA GELEN GAYIN HARFİ KALIN OLDUĞU İÇİN RA KALIN OKUNMAKTADIR.

YASAL UYARI VE İLETİŞİM

Yasal Uyarı: Sitemiz, kanunen 5651 sayılı yasada tanımlanan yer sağlayıcı olarak hizmet vermektedir. İlgili kanun, "site yönetiminin hukuka aykırı içerikleri kontrol etme yükümlülüğü yoktur" prensibini içerir. Bu nedenle www.bolcevap.com bloğu uyar-kaldır anlayışıyla yönetilmektedir. İlgili içeriklerin telif hakkı durumları için bolcevap.com@gmail.com adresinden bize ulaşabilirsiniz. Telif hakkı içeren içerikler 7 (yedi) işgünü içerisinde paylaşımdan kaldırılır.