Home » » 9.SINIF MEB EDEBİYAT KİTABI CEVAPLARI SAYFA 17(yeni baskıya göre güncellendi)

9.SINIF MEB EDEBİYAT KİTABI CEVAPLARI SAYFA 17(yeni baskıya göre güncellendi)9.SINIF MEB EDEBİYAT KİTABI CEVAPLARI 
SAYFA 17(yeni baskıya göre güncellendi)
SAYFA 17:
1. Malazgirt Ululaması ve Malazgirt Savaşı metinlerini, yazılış amacına  ve üzerinizde bıraktığı etkiye göre karşılaştırarak ulaştığınız sonuçları maddeler hâlinde defterinize yazınız.
Malazgirt Savaşı öğretici metin olması nedeniyle bilgi vermek amacıyla oluşturulmuştur.Malazgirt Ululaması şiiri konu olarak Malazgirt Savaşını işlemiş fakat sanatçısının duyuş ve algılayışının yansıdığı bir sanat metni haline gelmiştir.Yazılış amacı şairinin Malazgirt Savaşı hakkındaki dugularını ifade etmektir.
2. Malazgirt Ululaması ve Malazgirt Savaşı metinlerini  gerçeklikle ilişkileri bakımından karşılaştırınız.Buna göre hangi metin, gerçekliği farklı bir şekilde yansıtmaktadır? Niçin? Sözlü olarak ifade ediniz.
Her iki metin de gerçeklikle ilişkilidir.Çünkü iki metinde de gerçekliği olan Malazgirt Savaşı anlatılmıştır.Fakat burada dikkat edeceğiz nokta GERÇEKLİĞİN DİLE GETİRİLİŞİNDEKİ FARKLILIKTIR.Malazgirt Savaşı gerçekliği doğrudan ifade etmiş, şiir ise gerçekliği sanatçının zihninde yeniden yorumlanarak ifade edilmiştir.

DEVAMI GELECEK,TAKİPTE KALIN...

Tepkinizi bildirin:
reklamlar

0 yorum:

Yorum Gönder

Aşağılayıcı, argo, küfür ve kişisel haklara saldırı niteliğindeki yorumlar YAYINLANMAYACAKTIR...bolcevap