Home » » 9.SINIF MEB EDEBİYAT KİTABI CEVAPLARI SAYFA 30 (yeni baskıya göre güncellendi)

9.SINIF MEB EDEBİYAT KİTABI CEVAPLARI SAYFA 30 (yeni baskıya göre güncellendi)SAYFA 30
YAPI

HAZIRLIK
1. Yukarıdaki mimari eserlerin birbirlerinden farklı olmasının sebeplerini tartışınız. Sonuçları maddeler hâlinde defterinize yazınız.
Eserlerin ait olduğu milletlerin kültürlerinin birbirinden farklı olmasındandır. Çünkü her milletin mimari anlayışı birbirinden farklıdır.AYRICA
  • Mimarın inandığı din, 
  • mimarın içinde yaşadığı sosyal, kültürel, ekonomik ve siyasi ortam, 
  •  eserin coğrafi özellikleri,  
  • eserde seçilen malzeme ve işçilik. BU FARKLILIKTA ETKİLİDİR.
2. Yaşadığınız çevredeki mimari eserlerin resimlerini sınıfa getiriniz. Aralarındaki yapı farklılıklarını karşılaştırınız. Sonuçları sözlü olarak ifade ediniz.

3. Bir hastane birimlere ayrılırken ne amaçlanmış olabilir? Tartışınız. Ulaştığınız sonuçları defterinize yazınız.
Her birimin (dahiliye , KBB , CİLDİYE , ACİL ) alanının birbirinden farklı olmasıdır. 

4. Daha önce Metin ve Edebî Metin konularında metnin bir sistem, bir yapı olduğunu öğrenmiştiniz. Şiir de bir metin olduğuna göre şiirde yapı nasıl oluşturulur? Tartışınız. Ulaştığınız sonuçları defterinize yazınız.
Şiirde yapı oluşturulurken  en küçük nazım birimi olan dizeden yola çıkarak tema ,üslup , dil ve anlatım  özelliklerine dikkat edilir.

Sınıf üç gruba ayrılır. Grup sözcüleri seçilir. Gruplar yukarıda karışık olarak verilen dizeleri anlamlı iki dörtlük hâlinde düzenler. Grup sözcüleri kendi gruplarının düzenlediği dörtlükleri tah­taya yazarlar. Düzenleme yaparken nelere dikkat ettiklerini sebepleriyle açıklarlar. Gruplar düzenlenen şiir parçalarını karşılaştırarak şiire son şeklini verirler.

 Şiir yeniden düzenlenirken birimlerdeki kafiye, redif, ölçü, ses ve söyleyiş gibi ahenk unsurları ile işlenen tema göz önüne alınmıştır.

Tepkinizi bildirin:
reklamlar

0 yorum:

Yorum Gönder

Aşağılayıcı, argo, küfür ve kişisel haklara saldırı niteliğindeki yorumlar YAYINLANMAYACAKTIR...bolcevap