“Namaz dinin direğidir.” hadisiyle anlatılmak istenen nedir?

“Namaz dinin direğidir.” hadisiyle anlatılmak istenen nedir? Düşüncelerinizi defterinize yazınız.
www.bolcevap.com din kültürü editörü tarafından hazırlanmıştır. ÇALMAYIN

Direk bir yapıyı ayakta tutan en önemli unsurdur. Hadisi şerifte din bir yapıya veya evebenzetilmiştir. Bu yapının yani dini ayakta tutan en önemli unsur olarak da namaz gösterilmiştir. Direk ortadan kaldırıldığında nasıl ki o direk
üzerinde temellendirilmiş yapı ayakta durmaz, yıkılırsa, dinin direği olan namaz kılınmaz ise kişi dinin harap etmiş ve yıkmış olur.İslam dininde akıllı ve ergenlik çağına ulaşmış her Müslüman için namaz farz kılınmıştır. Sevgili Peygamberimiz de “Namaz dinin direğidir.” buyurmuş ve namazın İslamın temel şartlarından biri olduğunu söylemiştir. Direksiz bina nasıl yıkılırsa namazsız insanın dini hayatı da yıkılır diyebiliriz. Namaz dinin direğidir hadisinden özet olarak bunları anlayabiliriz.

YASAL UYARI VE İLETİŞİM

Yasal Uyarı: Sitemiz, kanunen 5651 sayılı yasada tanımlanan yer sağlayıcı olarak hizmet vermektedir. İlgili kanun, "site yönetiminin hukuka aykırı içerikleri kontrol etme yükümlülüğü yoktur" prensibini içerir. Bu nedenle www.bolcevap.com bloğu uyar-kaldır anlayışıyla yönetilmektedir. İlgili içeriklerin telif hakkı durumları için bolcevap.com@gmail.com adresinden bize ulaşabilirsiniz. Telif hakkı içeren içerikler 7 (yedi) işgünü içerisinde paylaşımdan kaldırılır.