2015 2016 10.SINIF COĞRAFYA DERS KİTABI CEVAPLARI EKOYAY SAYFA 84

2015 2016 10.SINIF COĞRAFYA DERS KİTABI CEVAPLARI EKOYAY 84.SAYFA1) Ekonomik gelişmenin yavaş olduğu bölgelerde iş olanaklarının az olması, göçlere neden olmaktadır. Gelişmiş ülkelere genellikle ekonomik nedenlerle göç olmaktadır. İşsizlik nedeniyle yapılan göçlere işgücü göçü denir. İşgücü göçleri mevsimlik, kısa süreli veya uzun süreli olabilir. Özellikle Avrupa kıtasına ciddi anlamda göç yapılmaktadır.

2) Çeşitli nedenlerle gerçekleştirilen göç olayları farklı kültürlerin karşılaşmasına neden olmakta ve farklı kültürlerden gelen insanların bir arada yaşamlarını sürdürme zorunluluğu uyum ve çatışmaya dair önemli sorunlar gündeme getirmektedir.  Kültürel farklılıklardan kaynaklanan uyum sorunları, iletişim engelleri ve bu engelleri aşma yolları bugün pek çok toplumun öncelikli konularından biri durumundadır. Suriye'den ülkemize göç eden mültecilerle halkımız arasında yaşanan problemler bunun en canlı örneğidir.


3)İlk çağda göçler daha çok doğa olaylarından kaynaklanırken, teknoloji geliştikçe ortaya ekonomik, siyasi ve sosyal nedenler çıkmıştır.

Orta Çağda coğrafi keşiflerle Avrupa’dan Amerika’ya yapılan göçlerin asıl nedeni ekonomik etkenlerdir. Fakat Avrupa’da yaşayan aydın kesim coğrafya bilgilerinin artması, gemi yapım teknolojisindeki ilerlemeler, pusulanın bulunması, Hristiyanlığın Amerika’ya yayılmak istenmesi coğrafi keşiflerle gerçekleşen göçlerin diğer nedenlerindendir.
Günümüzde ise göç olaylarında ekonomi ve savaş etkilidir. Özellikle savaşın olduğu yerlerde çok ciddi göçler olmaktadır.

YASAL UYARI VE İLETİŞİM

Yasal Uyarı: Sitemiz, kanunen 5651 sayılı yasada tanımlanan yer sağlayıcı olarak hizmet vermektedir. İlgili kanun, "site yönetiminin hukuka aykırı içerikleri kontrol etme yükümlülüğü yoktur" prensibini içerir. Bu nedenle www.bolcevap.com bloğu uyar-kaldır anlayışıyla yönetilmektedir. İlgili içeriklerin telif hakkı durumları için bolcevap.com@gmail.com adresinden bize ulaşabilirsiniz. Telif hakkı içeren içerikler 7 (yedi) işgünü içerisinde paylaşımdan kaldırılır.