2015 2016 10.SINIF COĞRAFYA DERS KİTABI CEVAPLARI EKOYAY SAYFA 842015 2016 10.SINIF COĞRAFYA DERS KİTABI CEVAPLARI EKOYAY 84.SAYFA1) Ekonomik gelişmenin yavaş olduğu bölgelerde iş olanaklarının az olması, göçlere neden olmaktadır. Gelişmiş ülkelere genellikle ekonomik nedenlerle göç olmaktadır. İşsizlik nedeniyle yapılan göçlere işgücü göçü denir. İşgücü göçleri mevsimlik, kısa süreli veya uzun süreli olabilir. Özellikle Avrupa kıtasına ciddi anlamda göç yapılmaktadır.

2) Çeşitli nedenlerle gerçekleştirilen göç olayları farklı kültürlerin karşılaşmasına neden olmakta ve farklı kültürlerden gelen insanların bir arada yaşamlarını sürdürme zorunluluğu uyum ve çatışmaya dair önemli sorunlar gündeme getirmektedir.  Kültürel farklılıklardan kaynaklanan uyum sorunları, iletişim engelleri ve bu engelleri aşma yolları bugün pek çok toplumun öncelikli konularından biri durumundadır. Suriye'den ülkemize göç eden mültecilerle halkımız arasında yaşanan problemler bunun en canlı örneğidir.


3)İlk çağda göçler daha çok doğa olaylarından kaynaklanırken, teknoloji geliştikçe ortaya ekonomik, siyasi ve sosyal nedenler çıkmıştır.

Orta Çağda coğrafi keşiflerle Avrupa’dan Amerika’ya yapılan göçlerin asıl nedeni ekonomik etkenlerdir. Fakat Avrupa’da yaşayan aydın kesim coğrafya bilgilerinin artması, gemi yapım teknolojisindeki ilerlemeler, pusulanın bulunması, Hristiyanlığın Amerika’ya yayılmak istenmesi coğrafi keşiflerle gerçekleşen göçlerin diğer nedenlerindendir.
Günümüzde ise göç olaylarında ekonomi ve savaş etkilidir. Özellikle savaşın olduğu yerlerde çok ciddi göçler olmaktadır.

Tepkinizi bildirin:
reklamlar

0 yorum:

Yorum Gönder

Aşağılayıcı, argo, küfür ve kişisel haklara saldırı niteliğindeki yorumlar YAYINLANMAYACAKTIR...bolcevap