2015 2016 9.SINIF COĞRAFYA DERS KİTABI CEVAPLARI GÜN YAYINLARI SAYFA 69

2015 2016 9.SINIF COĞRAFYA DERS KİTABI CEVAPLARI GÜN YAYINLARI
 69.SAYFA
Hava dolaşımı dünya sıcaklık dağılımına şöyle etki etmektedir: Çok daha sıcak olması gereken ekvatora yakın enlemler (0-30 enlemleri) kutuplardan esen soğuk rüzgarlar sayesinde daha serin olmaktadır.Kutuplara doğru gidildikçe ise çok daha soğuk olması gereken enlemler (40 ve üzeri enlemler) ekvatordan gelen sıcak rüzgarlar sayesinde daha sıcak olmaktadır.


Yukarıdaki ortamlar aynı oranda ısınmazlar. Koyu renkli asfalt yüzey güneş ışınlarını çektiği için daha erken ve daha çok ısınır. Karlarla kaplı yüzey ise güneş ışınlarını yansıttığı için daha geç ve daha az ısınacaktır.Ormanla kaplı alan ise diğer iki ortamın ortasında bir sürede ve miktarda ısınacaktır.  

YASAL UYARI VE İLETİŞİM

Yasal Uyarı: Sitemiz, kanunen 5651 sayılı yasada tanımlanan yer sağlayıcı olarak hizmet vermektedir. İlgili kanun, "site yönetiminin hukuka aykırı içerikleri kontrol etme yükümlülüğü yoktur" prensibini içerir. Bu nedenle www.bolcevap.com bloğu uyar-kaldır anlayışıyla yönetilmektedir. İlgili içeriklerin telif hakkı durumları için bolcevap.com@gmail.com adresinden bize ulaşabilirsiniz. Telif hakkı içeren içerikler 7 (yedi) işgünü içerisinde paylaşımdan kaldırılır.