2015 2016 9.SINIF COĞRAFYA DERS KİTABI CEVAPLARI GÜN YAYINLARI SAYFA 70

2015 2016 9.SINIF COĞRAFYA DERS KİTABI CEVAPLARI GÜN YAYINLARI 70.SAYFAKoyu renkli giysiler güneş ışınlarını çektiği için ısınmak için kışın koyu renkli, açık renkli giysiler güneş ışınlarını yansıttığı için serinlemek için yazın açık renkli giysiler tercih edilir. 

Sıcak ve güneşli bir günde, asfalt yollar önemli miktarda güneş enerjisi absorblar ve aşırı derecede ısınırlar ve yol yüzeyi ile temas halindeki havayı kondüksiyonla ısıtırlar. Ancak hava zayıf bir termal iletken olduğu için, bu yolla ısı iletimi yüzeye yakın bir tabaka ile sınırlı kalır. Dolayısı ile daha serin hava yerden biraz daha yukarıdadır. Sıcak günlerde bu yollar ıslakmış gibi görünür. Yolun bu şekilde görünmesinin nedeni, farklı yoğunluktaki hava katmanlarını geçerek gelen ışığın yukarı doğru kırılarak gözlerimize ulaşmasıdır.


1) Kuzey Yarım Küre'de en yüksek sıcaklık ekvatora yakın Afrika Kıtası'nda en düşük sıcaklık ise Kuzey Kutbu'na yakın karalardadır. Güney Yarım Küre'de en yüksek sıcaklıklar ekvator çevresinde en düşük sıcaklıklar ise Güney Kutbu çevresindedir. Sıcaklıklar genel olarak kutuplardan ekvatora gidildikçe azalmakta ve en yüksek sıcaklıklar dönenceler çevresinde görülmektedir.Bunun nedeni güneş ışınlarının ekvatora dik kutuplara ise eğik açıyla geliyor oluşudur.Kara-deniz etkisi de sıcaklıkları etkileyen diğer bir husustur.

2)Kuzey yarım kürede yüksek sıcaklığa sahip yerlerin kapladığı alan daha fazladır.Güney Yarım Küre'de ise düşük sıcaklığa yerler daha geniş alan kaplamaktadır.Bunun nedeni Kuzey Yarım Küre'de karaların denizlerden daha fazla yer kaplamasıdır.

3)Eş sıcaklık eğrileri kara ve deniz farklılıklarının olduğu yerlerde girinti ve çıkıntı yapmaktadır.bunun nedeni kara ve denizlerin farklı ısınmasıdır.