2015 2016 9.SINIF COĞRAFYA DERS KİTABI CEVAPLARI GÜN YAYINLARI SAYFA 73

2015 2016 9.SINIF COĞRAFYA DERS KİTABI CEVAPLARI GÜN YAYINLARI
 73.SAYFABir yerde hava basıncının değişmesinin nedenleri sıcaklık(ısınma ve soğuma), hava yoğunluğu, dinamik etkenler, mevsim olabilir. Rüzgar basınç farkından ortaya çıkan hava akımları sonucunda oluşur. Rüzgar daima yüksek basınç alanından alçak basınç alanına doğru hareket eder. İki bölge arasındaki basınç farkı ne kadar çok olursa hava akım hızı o kadar fazla olur.


Havayla dolu topun içindeki hava topun yüzeyine doğru basınç uygular bu nedenle top düzgün durur. Havası indirilmiş topun içinde basınç olmadığından top buruşmuştur.


Bu deneyde sıcaklığın ve yer çekiminin basınca etkisi göz önünde bulundurulmuştur.

YASAL UYARI VE İLETİŞİM

Yasal Uyarı: Sitemiz, kanunen 5651 sayılı yasada tanımlanan yer sağlayıcı olarak hizmet vermektedir. İlgili kanun, "site yönetiminin hukuka aykırı içerikleri kontrol etme yükümlülüğü yoktur" prensibini içerir. Bu nedenle www.bolcevap.com bloğu uyar-kaldır anlayışıyla yönetilmektedir. İlgili içeriklerin telif hakkı durumları için bolcevap.com@gmail.com adresinden bize ulaşabilirsiniz. Telif hakkı içeren içerikler 7 (yedi) işgünü içerisinde paylaşımdan kaldırılır.