Kurban Bayramı’nın dışında kesilen başka kurban çeşitleri var mıdır? Araştırınız.

Kurban Bayramı’nın dışında kesilen başka kurban çeşitleri var mıdır? Araştırınız.
 www.bolcevap.com din kültürü editörü tarafından hazırlanmıştır. ÇALMAYIN !!!
Vacip udhiyye: Kurban Bayramı'nın ilk üç gününde hacda olmayanlardan maddî imkânı yerinde olan ve gerekli şartları taşıyan Müslümanların kestikleri kurbana deniyor, vacip kurban.

Nafile udhiyye: Kurban Bayramı günlerinde vacip olanın dışında değişik niyetlerle kesilen kurbanlara deniyor. Nafile olarak kesiliyor.

Hedy kurbanı, hac mevsiminde hacı adaylarının kestikleri kurbana deniyor. Kendi içinde dört çeşidi var:
Şükür kurbanı: Temettu' veya kıran haccı için kesilen kurbandır ve vâciptir. Hac veya umreyi nasip ettiği için Mevlâ-i Müteâl'e şükür niyetiyle kesiliyor.
Ceza kurbanı: Hac veya umre ihramındayken cezayı gerektirecek bir davranış sonucu, kesilmesi gereken kurban. Kesilmesi vacip.
Adak kurbanı: Harem bölgesinde kesilmek üzere adanmış olan hedy kurbanıdır ve adak cinsinden olduğundan dolayı bunu da orada kesmek vaciptir.
İhsar kurbanı: Hac ve umreye niyet edip ihrama girdikten sonra çeşitli manilerle Kâbe'yi tavaf edemeyecek ve Arafat'ta vakfeyi yapamayacak olanların ihramdan çıkmak için kesmeleri gereken kurbanlardır ki vaciptir.


Nâfile (tatavvu') kurbanı: Kurban kesmeyi gerektiren herhangi bir durum bulunmamasına rağmen, ifrat haccı ve umre gibi bir ibadetin yapılışından dolayı Allah rızası için kesilen hedy kurbanıdır. Kesilmesi müstehaptır, yani nafiledir.

Nesîke (akîka) kurbanı: Yeni doğan çocuğun ilk günlerinde, onu lutfettiğinden dolayı Allah'a  şükran ve teşekkür nişanesi olarak kesilen kurbana deniyor. Kesilmesi mübah veya menduptur, nâfiledir.

Nezîr (adak) kurbanı: Allah rızası için kesilmesi nezredilen (adanılan) kurbanlardır ki böyle verilen bir sözün yerine getirilmesi de vaciptir.