11.SINIF TUTKU YAYINCILIK 2015-2016 DİL VE ANLATIM CEVAPLARI SAYFA 89 İLK KEZ BURADA,

89.SAYFA

1. Gazete, İnternet ve televizyonlarda yayımlanan haberlerin kaynakları nelerdir? Araştırınız.
Haber ajansları , resmi ve özel haber kaynakları...2. "Muhabir, fotomuhabir, haber ajansı" kavramlarının anlamını öğreniniz.

MUHABİR : Basın ve yayın organlarına haber toplayan, bildiren veya yazan kimse 
FOTO-MUHABİR : Toplumu bilgilendirme amacı ile bulunduğu ortamlarda haber değeri olabilecek olay, kişi ve durumları fotoğrafını çekerek, bu fotoğraflar arasında habere en uygun olanlarını seçip gerektiğinde haberi de yazarak değerlendirilmek üzere, bağlı olduğu birime teslim eden meslek elemanıdır
HABER AJANSI:
 Yurt ve dünya olaylarını toplayıp yayımlayan kuruluş.

1. Eskiden hangi haberleşme araçları kullanılıyordu? Birkaç örnek veriniz.

GÜVERCİN , DUMAN , MEKTUP , TELGRAF ...

2. Gazete ve televizyondaki haberleri takip eder misiniz? En çok hangi haberler ilginizi çeker?

YORUM SİZİN

3. Her olay haber niteliği taşır mı? Bir olayın haber değeri kazanabilmesi için hangi özellikleri taşıması gerekir?
  • HER OLAY HABER NİTELİĞİ TAŞIMAZ...
  • İLGİNÇ OLMALI
  • ÖNEMLİ OLMALI
  • DOĞRU OLMALI
  • GÜNCEL OLMALI
4. Yazılı ve görsel haber kaynaklarının, her konuda haber yapma özgürlüğünde bir sınır olmalı mıdır? Tartışınız. Ulaştığınız sonuçları sözlü olarak ifade ediniz.

HABER YAPMA ÖZGÜRLÜĞÜNDE SINIR OLMALIDIR. Devlet sırrı olarak usulünce belirtilmiş bilgilerin açıklanmaması, başkalarının haklarının özel ve aile hayatlarının yahut kanunun öngördüğü meslek sırlarının korunması veya yargılama görevlerinin gereğine uygun olarak yerine getirilmesi amaçlarıyla sınırlanabilir.5. Sınıfa getirdiğiniz haber örneklerinden birkaçını okuyunuz.

YASAL UYARI VE İLETİŞİM

Yasal Uyarı: Sitemiz, kanunen 5651 sayılı yasada tanımlanan yer sağlayıcı olarak hizmet vermektedir. İlgili kanun, "site yönetiminin hukuka aykırı içerikleri kontrol etme yükümlülüğü yoktur" prensibini içerir. Bu nedenle www.bolcevap.com bloğu uyar-kaldır anlayışıyla yönetilmektedir. İlgili içeriklerin telif hakkı durumları için bolcevap.com@gmail.com adresinden bize ulaşabilirsiniz. Telif hakkı içeren içerikler 7 (yedi) işgünü içerisinde paylaşımdan kaldırılır.