Home » » 11.SINIF TUTKU YAYINCILIK 2015-2016 DİL VE ANLATIM CEVAPLARI SAYFA 92 İLK KEZ BURADA,

11.SINIF TUTKU YAYINCILIK 2015-2016 DİL VE ANLATIM CEVAPLARI SAYFA 92 İLK KEZ BURADA,92.SAYFA

5. İncelediğiniz haber yazılarında dil hangi işlevlerde kullanılmıştır? Örnek vererek açıklayınız.

GÖNDERGESEL İŞLEVDE

6. Okuduğunuz haber yazılarında geçen kelimeler daha çok hangi anlamda (gerçek, yan, me­caz) kullanılmıştır? Örnek vererek açıklayınız.

GERÇEK ANLAMIYLA KULLANILMIŞTIR.ÖRNEK :1942 ile 2005 arasında çekilen 13 filmde kullanılan 30'u aşkın obje müzeye teslim edildi. 

7. Okuduğunuz haber yazılarında ayrıntıya yer verilip verilmediğini, yazının haberi ortaya koyan, yoruma ve yanlış anlaşılmaya imkân vermeyen cümleler ile başlayıp başlamadığını belirtiniz.
 HABER YAZILARINDA GEREKSİZ AYRINTILARA YER VERİLMEMİŞTİR.3.HABER METNİ "BATMAN ILE SUPERMAN ABD'DE MÜZELİK OLDU" HABERİNDE HABERİ YAZAN KİŞİNİN  ÖZNEL İFADELER KULLANDIĞINI HATIRLATALIM...

1.    ETKİNLİK
"Gergedan Avına Dur Deyin" adlı haber yazısında bulunan cümlelerin yapı ve anlam bakımın­dan türlerini belirleyerek aşağıdaki tablolarda işaretleyiniz.
8) Okuduğunuz haberyazılarının "ne, nerede, ne zaman, nasıl, neden, kim" (5N 1K) sorularına ne ölçüde cevap verdiğini belirtiniz. İncelediğiniz haberlerle ilgili 5N 1K soruları hazırlayıp metin­lerden hareketle cevaplandırınız.
Okuduğumuz haber yazıları 5N 1K SORULARINA YETERLİ DÜZEYDE CEVAP VERİYOR.

Tepkinizi bildirin:
reklamlar

0 yorum:

Yorum Gönder

Aşağılayıcı, argo, küfür ve kişisel haklara saldırı niteliğindeki yorumlar YAYINLANMAYACAKTIR...bolcevap