11.SINIF TUTKU YAYINCILIK 2015-2016 DİL VE ANLATIM CEVAPLARI SAYFA 93 İLK KEZ BURADA,

93.SAYFA1. İncelediğiniz haber yazılarını göz önünde bulundurarak haber yazılarının ortak özelliklerini belirleyiniz.(edebiyatfatihi.net özgün edebiyat kaynağı)


1. ETKİNLİKİncelediğiniz haber yazılarını aşağıdaki tabloda belirtilen kaynaklarına göre ilgili kutucuğu işaretleyerek gruplandırınız.
ANLAMA-YORUMLAMA

WWW.EDEBİYATFATİHİ.NET

1. Haber yazılarında yoruma açık ve yanlış anlaşılmaya neden olan cümleler kullanılabilir mi? Sebeplerini belirtiniz. 

KULLANILMAMASI GEREKİR , ÇÜNKÜ HABER YAZILARININ NESNEL VE YORUMA AÇIK OLMAMASI GEREKİR...
2. Haberlerin birey ve toplum açısından önemini; siyasal, kültürel, günlük hayattaki yerini ve değerini açıklayınız. 
Haberler insanların sosyal siyasal kültürel ve günlük hayatla ilgili haberler almasını sağlar, bilgi edinme ve haber alma her vatandaşın hakkıdır. Haberler olmasaydı ülkedeki ve dünyadaki birçok önemli gelişmeden habersiz kalırdık ...


3. Okuduğunuz haber yazılarında tarafsızlığa dikkat edilmiş midir? Belirtiniz. Bu metinlerin dil ve anlatım özellikleri bakımından açık ve anlaşılır olup olmadığını örnek vererek açıklayınız. 

GENEL OLARAK TARAFSIZLIĞA DİKKAT EDİLMİŞTİR. BU METİNLER AÇIK VE ANLAŞILIRDIR.

D 3. ETKİNLİK 
a. Başınızdan geçen ya da şahit olduğunuz ilginç bir olayı haberleştirerek defterinize yazınız. Metninizi arkadaşlarınıza okuyunuz, onların yazdıklarıyla ilgili düşüncelerinizi ifade ediniz. 

....
b. Yazdığınız haber yazısını ve incelediğiniz metinleri akıcılık, bağlaşıklık ve bağdaşıklık yö­nünden karşılaştırınız. Sonuçları not ediniz. İncelediğiniz haber yazılarını ve kendi yazdığınız haberi yazım ve noktalama yönünden karşılaştırınız. Karşılaştırma sonuçlarını defterinize yazınız.
.......

YASAL UYARI VE İLETİŞİM

Yasal Uyarı: Sitemiz, kanunen 5651 sayılı yasada tanımlanan yer sağlayıcı olarak hizmet vermektedir. İlgili kanun, "site yönetiminin hukuka aykırı içerikleri kontrol etme yükümlülüğü yoktur" prensibini içerir. Bu nedenle www.bolcevap.com bloğu uyar-kaldır anlayışıyla yönetilmektedir. İlgili içeriklerin telif hakkı durumları için bolcevap.com@gmail.com adresinden bize ulaşabilirsiniz. Telif hakkı içeren içerikler 7 (yedi) işgünü içerisinde paylaşımdan kaldırılır.