Eğitim, kadın, sağlık, magazin, ilişkiler ve hayata dair sorularınıza cevaplar burada

2015 2016 10.SINIF COĞRAFYA DERS KİTABI CEVAPLARI EKOYAY SAYFA 97

2015 2016 10.SINIF COĞRAFYA DERS KİTABI CEVAPLARI EKOYAY  SAYFA 97Kalkolitik Çağ’da insanlar hangi ekonomik faaliyetlerle geçimlerini kazanıyorlardı? Araştırınız.


Kalkolitik Çağ (Maden Çağı): 

Bu  çağdaki  hızlı  nüfus  artışı  köylerin  büyüyüp  birleşerek  şehirlerin  kurulmasını  sağlamıştır. Yani  ilk  şehir  yerleşmelerinin  ortaya  çıkması  bu  dönemde  olmuştur.
Tekerleğin bulunduğu , madenlerin çıkartılmaya ve işlenmeye başlandığı dönemdir. 
Bakır , altın , tunç, demir gibi madenlerin işletilmesi ile silah ve birçok sanayi kolunun temeli atılmıştır.                                                            

İnsanlar taş devrinin sonunda ateşi kullanarak madenleri eritmeyi başarmaları ile maden çağı başladı. Bu dönemde tarım yerleşmeleri daha çok büyüdü. Kuru tarımın yerini sulu tarım aldı , beslenen hayvan sayısı arttı.Köyler surlarla çevrildi, büyüyerek şehirlere dönüştü. Devletler kuruldu. Devletlerarası ticari ilişkiler başladı. Madenlerin işlenmesi ile yapılan güçlü silahlar imparatorlukların kurulmasına yol açtı. Çeşitlenen ihtiyaçlar ile yeni değişik meslek, sanat dalları gelişti. Devletlerarası  siyasi  ve  ticari  ilişkiler  gelişince  toplumsal  yapıda  değişmeler  meydana  geldi ve değişik  meslek  grupları ( asker , din adamı , yönetici , çiftçi , tüccar , zanaatkâr ) ortaya  çıktı.


   
0 Comments

Aşağılayıcı, argo, küfür ve kişisel haklara saldırı niteliğindeki yorumlar YAYINLANMAYACAKTIR...bolcevap