Kur’an-ı Kerim mealinden İsrâ suresinin 53. ve Hucurât suresinin 11. ayetlerini bularak arkadaşlarınızla paylaşınız.2015-2016 5.sınıf MEB din kültürü ders kitabı cevapları,SAYFA 84

Kur’an-ı Kerim mealinden İsrâ suresinin 53. ve Hucurât suresinin 11. ayetlerini bularak arkadaşlarınızla paylaşınız.


İSRA SURESİ 53. AYET MEALİ:
 (Ey Rasûlüm,) kullarıma de ki, (kendi aralarında olsun muarızlarıyla tartışırken olsun,) daima sözün en güzelini söylesinler. Çünkü şeytan, sürekli olarak aralarını açmaya çalışır. Gerçekten şeytan, insan için apaçık bir düşmandır.

HUCURAT SURESİ 11.AYET MEALİ:

Ey iman edenler! İçinizden bir topluluk bir başka toplulukla alay etmesin; bilemezsiniz ki, belki alay edilen taraf alay eden taraftan daha hayırlıdır; kadınlar da başka kadınlarla alay etmesin, yine bilemezsiniz ki, alay edilenler alay edenlerden daha hayırlı olabilir. Birbirinizi, yani bizzat kendinizi küçük düşürmeyin ve birbirinizi hoşlanmayacağınız lâkaplarla çağırmayın. Bir insan iman ettikten sonra onu fısk çağrıştıran bir isimle çağırmak ne kötü bir davranıştır ve bu şekilde imandan sonra fasıklık damgası yemek de ne kötüdür. Böyle bir davranışın ardından kim tevbe edip Allah’a yönelmezse, öyleleri zalimlerin ta kendileridir.