MEB 9.SINIF DİL VE ANLATIM CEVAPLARI (yeni baskıya göre güncellendi) SAYFA 79

79.SAYFA
2.1. Kelimelerde Anlam Değişmeleri 


Hazırlık
UYARI: BU VE DİĞER İÇERİKLERİMİZİ AYNEN VEYA DEĞİŞTİREREK VEYA BAŞKA SİTELERDE YAYINLAMAYAMAZSINIZ...www.edebiyatfatihi.net 
1. Kelimelerin bir ömrü olduğunu düşünüyor musunuz? Açıklayınız.
Dil canlı bir varlıktır , bu yüzden doğup gelişir veya ölebilir...Bu değişme ve gelişmeler sözcükler için  de geçerlidir. Yani kelimelerin de bir ömrü olabilir...(edebiyatfatihi.net özgün ve doğru cevaplar...)

2. “Dede Korkut Hikâyeleri”nden örnekler getiriniz.1.HİKAYE ÖRNEĞİ TIKLAYINIZ

3. “Koca” ve “karı” kelimelerinin geçmişteki ve bugünkü anlamlarını karşılaştırınız.
KOCA VE KARI KELİMELERİ  ESKİDEN YAŞLI , İHTİYAR 
ANLAMINDA
BUGÜN İSE KARI KELİMESİ BİR ERKEĞİN EVLİ OLDUĞU EŞİ ,ZEVCE ANLAMINDA
KOCA İSE BİR KADININ EVLİ OLDUĞU ERKEK  ANLAMINDADIR.

YANİ GEÇMİŞTE İHTİYAR ANLAMINA GELEN KARI-KOCA KELİMELERİ ZAMAN İÇİNDE NU ANLAMLARINDAN FARKLI ANLAMLARDA KULLANILMAYA BAŞLANMIŞTIR.


1. “Buğaç Han” adlı metinde altı çizili kelimelerin metin içerisindeki ve bugünkü anlamlarını belirleyiniz. Bu kelimelerin hangilerinin anlam daralmasına, hangilerinin anlam genişlemesine uğradığını belirtiniz. 

YALIN : (METİNDEKİ ANLAMI) ÇIPLAK , AÇIK ; (BUGÜNKÜ ANLAMI) 1.ALEV GÖSTERİŞSİZ SÜSSÜZ

DONAT (MAK) METİNDEKİ ANLAMI : GİYDİRMEK 
BUGÜNKÜ ANLAMI : BİRİNİ GİYDİRMEK

ALKIŞ: METİNDEKİ ANLAMI : KUTSAMA , ALKIŞ
BUGÜNKÜ ANLAMI : EL ÇIRPMA , ALKIŞLAMA

YAVUZLA(MAK) : KÖTÜLEMEK
BUGÜNKÜ ANLAMI : KÖTÜ ,FENA 2.GÜÇLÜ 3.İYİ ,GÜRBÜZ


2. Kelimelerdeki anlam değişikliklerinin (anlam daralması, anlam genişlemesi, çok anlamlılık) sebepleri­ni tartışınız. Ulaştığınız sonuçları söyleyiniz.


1. ETKİNLİK 

■ “Yavuz” ve “davar” kelimelerinin anlamlarında zamanla nasıl değişiklikler olduğunu araştırınız. Araştırma sonuçlarını sınıfa sununuz. 
YAVUZ KELİMESİ ESKİDEN KÖTÜ ,SERT ,FENA ANLAMLARINDA KULLANILIRKEN GÜNÜMÜZDE İSE İYİ ,GÜZEL , GÜRBÜZ ANLAMLARINDA KULLANILMAKTADIR.2. ETKİNLİK 

■ Kelimelerde anlam değişmesi ve çok anlamlılığın dile katkıları ile ilgili düşüncelerinizi yazınız. Görüşlerinizi arkadaşlarınızla paylaşınız.

YASAL UYARI VE İLETİŞİM

Yasal Uyarı: Sitemiz, kanunen 5651 sayılı yasada tanımlanan yer sağlayıcı olarak hizmet vermektedir. İlgili kanun, "site yönetiminin hukuka aykırı içerikleri kontrol etme yükümlülüğü yoktur" prensibini içerir. Bu nedenle www.bolcevap.com bloğu uyar-kaldır anlayışıyla yönetilmektedir. İlgili içeriklerin telif hakkı durumları için bolcevap.com@gmail.com adresinden bize ulaşabilirsiniz. Telif hakkı içeren içerikler 7 (yedi) işgünü içerisinde paylaşımdan kaldırılır.