Home » » 12.SINIF EDEBİYAT KİTABI CEVAPLARI,FIRAT YAYINLARI 96.SAYFA

12.SINIF EDEBİYAT KİTABI CEVAPLARI,FIRAT YAYINLARI 96.SAYFA12.SINIF EDEBİYAT KİTABI CEVAPLARI,FIRAT YAYINLARI

96.SAYFA

b. Attilâ İlhan ve Robert Frost bireysel olanı dile getirirken hangi edebî gelenekten ve akımdan yararlanmış olabilirler? Şairlerin duygularını farklı kaynaklardan yola çıkararak dile getirmesinin sebeplerini açıklayınız.

Attila İlhan şiir geleneğimizden beslenirken Robert Frost imgeci şiirden etkilenmiştir. İki şairin farklı kaynaklardan etkilenmesinin sebebi yaşadıkları farklı ülkeler ve kültürlerdir.

c. Yalnızlığı dile getiren başka şiirler biliyorsanız adını söyleyiniz.
Özdemir Asaf – Yalnızlık Paylaşılmaz
Orhan Veli – Yalnızlık
Attila İlhan – Yalnızlığı Denemek


23. Attilâ İlhan; öz şiir, toplumcu gerçekçi şiir ve Garip Hareketi ile getirilen yeniliklerden hangilerini, şiirine nasıl yansıtmıştır?

Attila İlhan öz şiirin müzikal olanaklarından, toplumcu geçekçi şiirin kavgacı ve hırçın söyleminden, gerçeklere sırtını çevirmemesinden, Garip hareketinin ise biçim ve öz bakımından şiiri özgürleştirmesinden yararlanmıştır.

24. Mavi Hareketiyle ilgili yaptığınız araştırma ve okuduğunuz şiirinden yararlanarak Attilâ İlhan’ın fikrî ve edebî yönü hakkındaki düşüncelerinizi belirtiniz.

Attila İlhan fikri olarak sosyalist hareketten etkilenmiş, toplumsal bir yönü her zaman kollamış bir şairdir. Edebi bakımdan ise Divan şiirinden, Öz şiirden, toplumcu gerçekçi şiirden ve modern Fransız şiirinden oldukça etkilenmiştir. Şiirlerinde telaş, korku, aşk, yalnızlık, cinsellik, kadın temalarını işlemiştir.DEVAMI MADDELER HALİNDE...TIKLAYINIZ

25. a. Attilâ İlhan kendinden sonraki şairleri etkileyebilmiş midir? Niçin?

Attila İlhan gerek 2. Yeni gerek 80 sonrası toplumcu şiir gibi kendinden sonraki bütün şairleri etkilemiştir. Onun şiiri serbest nazmın yeniden, yeni bir solukla yorumlanmasıdır. Şiire bilinçaltı ögeleri, imgeleri yerleştirerek derin bir şiir oluşturmuş ve böylece sonraki şairler için faydalanılan bir kaynak haline gelmiştir.

b. Attilâ İlhan, “gece buluşması” adlı şiirinde aşağıdakilerden hangilerini anlatmıştır? Neden?

Korkularını, yalnızlığını, aşkını, bunalımları

Tepkinizi bildirin:
reklamlar

0 yorum:

Yorum Gönder

Aşağılayıcı, argo, küfür ve kişisel haklara saldırı niteliğindeki yorumlar YAYINLANMAYACAKTIR...bolcevap