12.SINIF TÜRK EDEBİYATI KİTABI , FIRAT YAYINCILIK CEVAPLARI SAYFA 77

12.SINIF TÜRK EDEBİYATI KİTABI , FIRAT YAYINCILIK CEVAPLARI
SAYFA 77
SAYFA 77,
www.edebiyatfatihi.net 12.sınıf edebiyat editörü hazırladı
b.  “Balad” ve “Destan” adlı şiirleri zihniyet, ses, dil, tema ve yapı özellikleri yönlerinden karşılaş­tırınız. Benzerlik ve farklılıklarını verilen tabloya yazınız.
BENZERLİKLER
İki şiirin de dili sadedir. 
Halkın kullandığı kelimeler vardır. 
Uyak ve rediflere yer verilmiştir. 

FARKLILIKLAR
Balad bireysel, Destan toplumsaldır.
Destan dörtlükler halindedir, Balad serbesttir.
Destan halk edebiyatına, Balad batı edebiyatına dayanır.      
                 
13. Beş Hececiler hakkında yaptığınız araştırmadan hareketle Faruk Nafiz Çamlıbel, “Çoban Çeşme­si” adlı şiirinde arzuladığı hedefe ulaşabilmiş midir? Düşüncelerinizi açıklayınız.
Faruk Nafiz Anadolu'yu romantik bir şekilde görüp gerçekçiliğe yaklaşamadığından amacına ulaşamamıştır.
14. Ahmet Kutsi Tecer’in “Karadeniz Türküsü” şiirinde hangi edebiyat anlayışının izleri vardır? Ne­den?
Bahsedilen şiirde halk edebiyatı anlayışının izleri vardır. Çünkü halk yaşayışına ait kesitlere şiirlerde yer verilmiştir.
15. Kemalettin Kamu hakkında yaptığınız araştırmadan ve “Gurbet” şiirinden yola çıkarak şairin bes­lendiği kültür kaynaklarının neler olduğunu belirtiniz.
Şair Anadolu kültüründen, batı şiir ve tarih anlayışından, halk edebiyatı birikiminden beslenmiştir.
16. Orhan Şaik Gökyay’ın “Bu Vatan Kimin?” adlı şiirden hareketle şairin toplumsal düşüncelerden et­kilenip etkilenmediğini nedenleriyle belirtiniz. Şairin edebî kişiliği hakkında bilgi veriniz.

Şair bu şiirde toplumsal düşüncelerden, milli duygulanmalardan etkilenmiştir. Vatanı ve milleti sahiplenme duygusu bunun en büyük sebebidir.

YASAL UYARI VE İLETİŞİM

Yasal Uyarı: Sitemiz, kanunen 5651 sayılı yasada tanımlanan yer sağlayıcı olarak hizmet vermektedir. İlgili kanun, "site yönetiminin hukuka aykırı içerikleri kontrol etme yükümlülüğü yoktur" prensibini içerir. Bu nedenle www.bolcevap.com bloğu uyar-kaldır anlayışıyla yönetilmektedir. İlgili içeriklerin telif hakkı durumları için bolcevap.com@gmail.com adresinden bize ulaşabilirsiniz. Telif hakkı içeren içerikler 7 (yedi) işgünü içerisinde paylaşımdan kaldırılır.