5.SINIF SOSYAL BİLGİLER DERS KİTABI CEVAPLARI EVREN YAYINLARI,SAYFA 111

Çevrenizdeki teknolojik ürünlerden bir tanesini seçerek bunu bulan bilim insanının, bu buluşu
yapma sebebini düşününüz. Bu bilim insanının çalışmalarında nasıl bir yol izlemiş olabileceğini
yazınız.


BENJAMİN FRANKLİN
ELEKTİRK:
1752’de yıldırımın bir elektriğin biçimi olduğunu gösterdi. Ünlü uçurtma deneyinin sahibidir. Ucuna metal bir anahtar bağlanmış uçurtmayı yağmurlu bir havada bulutların içine soktu. Uçurtmayı yıldırım çarpınca metal anahtardan kıvılcımlar çıktı ve anahtar parladı. Bu deneyle yağmur bulutlarının durgun elektrikle yüklü olduğunu keşfetti ve yıldırımın elektrik boşalması olduğunu buldu. 

Elektrikten etkilenmeleri sebebiyle kendisinin kurtulmasına rağmen iki yardımcısının öldüğü bu deneyden yola çıkarak paratoner'i keşfetti, güneş ışığından daha fazla yararlanmak için saat uygulamasını başlattı.YASAL UYARI VE İLETİŞİM

Yasal Uyarı: Sitemiz, kanunen 5651 sayılı yasada tanımlanan yer sağlayıcı olarak hizmet vermektedir. İlgili kanun, "site yönetiminin hukuka aykırı içerikleri kontrol etme yükümlülüğü yoktur" prensibini içerir. Bu nedenle www.bolcevap.com bloğu uyar-kaldır anlayışıyla yönetilmektedir. İlgili içeriklerin telif hakkı durumları için bolcevap.com@gmail.com adresinden bize ulaşabilirsiniz. Telif hakkı içeren içerikler 7 (yedi) işgünü içerisinde paylaşımdan kaldırılır.