5.SINIF SOSYAL BİLGİLER DERS KİTABI CEVAPLARI EVREN YAYINLARI,SAYFA 107Bir buluş hakkında araştırma yapınız ve yararlandığınız kaynakları belirtiniz.
 5.SINIF SOSYAL BİLGİLER DERS KİTABI CEVAPLARI EVREN YAYINLARI,SAYFA 107

 AYAKKABIDA DEVRİM 
 Su geçirmez, hava geçirir, ‘Goretex’ kumaş (1981)

 Buluşun Tarihçesi:


Gore-tex markası Wilbert Gore ve eşi Vieve Gore’un 1958 yılında kurmuş oldukları Gore firması tarafından tescillenmiştir.
Wilbert Gore Dupont firmasında 16 yıl boyunca çeşitli teknik pozisyonlarda çalışmıştır. Wilbert Gore’un yalıtım konusundaki tecrübesi Dupont’ta çalıştığı yıllar içinde artmış ve sonunda kendi firmasını kurmaya karar vermiştir.
Wilbert ve Vieve Gore çiftinin oğulları Robert Gore’un da firmaya katılmasıyla, firma bugün bilinen şeklini almaya başlamıştır.
1969 yılında Robert Gore bugün kullandığımız Gore-tex’i icat etmiş, 1976 (Patent No 3953566)  ve 1980 (Patent No 4187390) yılında aldığı patentlerle Gore-tex’i koruma altına almıştır.
Tasarım
Gore-tex yapımında kullanılan malzemeler temel olarak termo-mekanik yöntemlerle genişletilmiş politetrafluroetilen (PTFE) ve diğer fluropolimer bazlı ürünlerdir. Gore-tex’in uygulama alanları çok geniştir. Bunlar arasında yüksek performanslı kumaşlar, medikal implantlar, filtreler, kablo yalıtımları ve en çok bilinen şekliyle doğa sporlarında kullandığımız nefes alabilir/su geçirmez astarlar bulunmaktadır.

http://www.bolcevap.com/search/label/5.SINIF%20SOSYAL%20B%C4%B0LG%C4%B0LER%20DERS%20K%C4%B0TABI%20CEVAPLARI%20EVREN%20YAYINLARI


Tepkinizi bildirin:
reklamlar

0 yorum:

Yorum Gönder

Aşağılayıcı, argo, küfür ve kişisel haklara saldırı niteliğindeki yorumlar YAYINLANMAYACAKTIR...bolcevap