Home » , » 2015-2016 SOSYAL BİLGİLER DERS KİTABI EVREN YAYINLARI CEVAPLARI SAYFA 93,Size ilginç gelen bir buluşun geçmişini kütüphanedeki ansiklopedi ve diğer kaynaklardan araştırınız.

2015-2016 SOSYAL BİLGİLER DERS KİTABI EVREN YAYINLARI CEVAPLARI SAYFA 93,Size ilginç gelen bir buluşun geçmişini kütüphanedeki ansiklopedi ve diğer kaynaklardan araştırınız.2015-2016 SOSYAL BİLGİLER DERS KİTABI EVREN YAYINLARI CEVAPLARI 

SAYFA 99

Size ilginç gelen bir buluşun geçmişini kütüphanedeki ansiklopedi ve diğer kaynaklardan araştırınız.ÇELİK YELEK:

Yumuşak yelekler, örülmüş ya da katmanlar halinde hazırlanmış liflerden oluşur ve giyen kişiyi küçük kalibreli tabanca ve çifte mermileri ile el bombası gibi patlayıcıların şarapnel parçalarından korur.


TARİHÇESİ:

Türkler tarafından TUĞLA, TOLGA, DAVULGA gibi isimlerle savaşlarda saldırılardan korunmak için miğferler yapılmaktaydı. Bu miğferler PEÇENEKLİ ve SİPERLİKLİ olmak üzere iki şekilde imal edilmekteydi. 16.yy.ın sonlarına doğru miğferlerin tepeleri basık olarak yapılmağa başlanmış daha sonra da miğfere güneş siperliği eklenmiştir.


Avrupa’lılar da 10.y.y.dan itibaren miğfer kullanmışlarsa da onların miğferleri saf çelikten olmaları ile dikkat çekmiştir.


Türkler Orta Asya’dan beri vücutlarını korumak için gömlek şeklindeki köseleden veya ince metallerden yapılmış zırhları kullanmaktaydılar. İslami dönemde birbirine halkalarla bağlanmış ve hafif metallerle takviyeli zincirler kullanılmaktaydı.


Özellikle 20.y.y.da balistik ilminin önemli gelişmeler göstermesinden sonra, korunma çareleri konusunda da araştırmalar hızlandı. Kurşun levhaların yerleştirilmesiyle kurşun geçirmez yelekler yapılmaya başlandı. Bu yelekler büyük sert parçalardan yapılmış olması ve ağır olmaları giyen kişilerin hareket kabiliyetlerini azaltmaktaydı. 1960 yıllarından sonra artış gösteren terör olayları da hareket kabiliyetini kısıtlamayan, hafif elbiselerin altına kolay gizlenebilen koruyucuların yapımına hız verdirtti.


Günümüzde de çelik yelek adı altında bir çok koruyucular kullanılmaktadır. Hiçbir çelik yelek bütün mermilere karşı dayanıklı değildir. Çelik yelek alırken hangi tür mermilerden korunmak istiyorsak ona göre seçim yapmalıyız. Korunmak istediğimiz mermi cinsine göre de yapılacak test sonunda elyaf veya seramik levha ilavesi söz konusu olacaktır.Tepkinizi bildirin:
reklamlar

0 yorum:

Yorum Gönder

Aşağılayıcı, argo, küfür ve kişisel haklara saldırı niteliğindeki yorumlar YAYINLANMAYACAKTIR...bolcevap