Home » , , » 2015 2016 10.SINIF COĞRAFYA DERS KİTABI CEVAPLARI EKOYAY SAYFA 163

2015 2016 10.SINIF COĞRAFYA DERS KİTABI CEVAPLARI EKOYAY SAYFA 163
2015 2016 10.SINIF COĞRAFYA DERS KİTABI CEVAPLARI EKOYAY SAYFA 163
2) Ülkemiz akarsularından hangi alanlarda faydalanılmaktadır? Araştırınız.

Ülkemiz akarsuları Ulaşım, Balıkçılık, Su Ürünleri Üretimi, Sportif faaliyetler, Sulama, İçme, Kullanma, Şifa Bulma, Turizm, Soda ve Maden suyu elde etme, Isıtma ve Enerji elde etme amacıyla kullanılır.
Hidroelektrik üretimi (Fırat, Dicle, Kızılırmak v.s):
Yurdumuzdaki akarsuların belirli yerlerine barajlar kurularak bu barajlardan elektrik üretimi yapılmaktadır. Böylece yurtekonomisine önemli katkıda bulunmaktadır.
İçme ve kullanma suyu :
Özellikle büyük şehirlerimizin içmesuyu ihtiyacı barajlarımızdan sağlanmaktadır.
Tarım alanlarını sulama :
Tarım alanlarımız sulanarak bol ürün alınması sağlanmaktadır. Sulaması yapılmayan arazilerdeki verim önemli ölçüde azalmaktadır.
Tatlı su ürünleri elde etme Balıkçılık :
Akarsu ve baraj göllerimizden balıkçılık ve diğer su ürünleri elde edilmektedir.
Su sporları Rafting :
Akarsular su sporları yapılması son yıllarda büyük bir gelişme göstermiştir. Bu da trizm in canlanmasını sağlamıştır.


3) Van Gölü ve Tuz Gölü'nden nasıl yararlanılmaktadır? Araştırınız. 

Van Gölü:  Gölün içerdiği magnezyum, sodyum klorür gibi maddeler cilt hastalıklarına iyi geliyor ve sodalı suyun ciltteki yaşlanmaya karşı aynı zamanda olumlu etkileri var. vücutta bulunan çeşitli yara, mantar ve egzama türündeki hastalıklara iyi geliyor ve geçiriyor. Sinüzite kesin çözüm oluyor ve çamaşırları da soda etkisi ile beyazlatıyor.
Van Gölü balıkçılık açısından da önem taşımaktadır. İnci kefali bölgedeki pazarlarda satılmak üzere önemli miktarda yakalanmaktadır. Gölün kıyısında yer alan meralar, bataklıklar ve adlar yoğun biçimde hayvanların otlatılmasında kullanılmaktadır. Ayrıca feribot seferleri ile taşıma yapılmaktadır.
Gölün kıyısında yer alan, tarıma elverişli alanlarda genelde kuru hububat tarımı yapılmakta ve sulu tarımın yapıldığı alanlardaysa ekimi yapılan başlıca ürün ise şeker pancarıdır.
Tuz Gölü: Gölün jeolojik yapısında 1.000 metre sürekli devam eden ve değişik yoğunluklarda bir tuz katmanı yer almaktadır. Bu katman, göl civarındaki tuz üretiminin sürekliliğini sağlamakta, diğer bir ifade ile bölgedeki tuz sanayinin ticari ömrünü uzatmaktadır. Sığ denizel ve karasal ortamlarda yüksek enerji ürünü olan konglamera ve kum taşları çökelmiş, sakin dönemlerde şeyl, kireç taşı, jips ve anhidritler oluşmuştur.


Tepkinizi bildirin:
reklamlar

0 yorum:

Yorum Gönder

Aşağılayıcı, argo, küfür ve kişisel haklara saldırı niteliğindeki yorumlar YAYINLANMAYACAKTIR...bolcevap