2015 2016 10.SINIF COĞRAFYA DERS KİTABI CEVAPLARI EKOYAY SAYFA 1902015 2016 10.SINIF COĞRAFYA DERS KİTABI CEVAPLARI EKOYAY SAYFA 190


Köy, ilçe ve il yönetim birimlerinin benzer ve farklı özelliklerini aşağıya yazınız.

Benzer yönler: Üç yönetim birimi de merkezi yönetimin taşra örgütünü oluşturur. "Yetki genişliği" esasına bağlı olarak merkezi idarenin taşradaki faaliyetlerini yürütürler. Yöneticilerin bazıları üçünde de seçimle iş başına gelir. (İl Belediye Başkanları, İlçe Belediye Başkanları ve Muhtarlar) Üç yönetim biriminde de belli organlar vardır: İl Özel İdaresi, İl Belediye Meclisi, İlçe Belediye Meclisi ve Köy İhtiyar Heyeti Gibi.

Farklı Yönler: Birimler küçükten büyüğe doğru köy, ilçe ve il olarak sıralanacağı için yönetim de küçükten büyüğe doğru gidildikçe daha karmaşıklaşır. İl ve ilçe yönetim birimlerinde hem atanan (vali-kaymakam) hem de seçilen (belediye başkanları) yöneticiler bulunur. Köy yönetim biriminde ise sadece seçimle iş başına gelen yönetici (muhtar) bulunur.

Ülkemizde 1927 yılında 63 il, 328 ilçe, 40.600 köy varken 2012 yılında 81 il, 892 ilçe ve 36.411
köy bulunmaktadır. Bu değişimin nedenlerini araştırarak bir rapor hazırlayınız. Yaptığınız çalışmayı

sınıfta sununuz.


Bunun nedeni köylerden kente göçün giderek artmasıdır. Buna bağlı olarak şehirlerin sayısı artmakta köylerin sayısı azalmaktadır.

Genel olarak kırdan kente göçlerin en önemli sebebi ekonomik nedenlerdir. Daralan topraklar artık çok fazla kişinin yaşamasına yetmez olunca yaşam şartlarının kırdan daha iyi olduğu kentlere göç başlamaktadır. Bunun yanında eğitim, memuriyet, büyük olaylar ve felaketler nedeniyle de kentlere göç yaşanmaktadır... Bunun en önemli sonucu kentlerdeki aşırı nüfus artışı, kent imkanlarının alt yapı çalışmaları için yetersiz kalışı, kent ve köy kültürünün çatışma alanlarının artmasıdır.Tepkinizi bildirin:
reklamlar

0 yorum:

Yorum Gönder

Aşağılayıcı, argo, küfür ve kişisel haklara saldırı niteliğindeki yorumlar YAYINLANMAYACAKTIR...bolcevap