2015 2016 10.SINIF COĞRAFYA DERS KİTABI CEVAPLARI EKOYAY SAYFA 172


2015 2016 10.SINIF COĞRAFYA DERS KİTABI CEVAPLARI EKOYAY SAYFA 172


Havza sınırları nasıl belirlenir?

Akarsu havzası: Akarsuyun koları ile birlikte sularını topladığı alana denir

Havza sınırının belirlenmesi esnasında izlenecek bazı yollar vardır. Öncelikle mevcut izohipsler kullanılarak tüm veri üzerinde bir DEM üretilir. Ardından akar su ağı çizilerek havzanın içerdiği kolları alana  katıp aşağı yukarı havza sınırı hakkında bir fikir edinilir.

Daha sonra ise izohipslerdeki yükselti zirveleri ve boyunlar takip ederek su bölümü hattı çizilir. Böylece havzanın sınırları belirlenmiş olur.Açık havzalar, ırmakların döküldüğü denizlere göre isim alır. Buna göre, akarsularımız

hangi havzalar içerisinde yer alır?

Sularını denize uaştırabilen akarsulara açık havza denir.

Ancak, akarsular topladıkları suyu denize ulaştıramıyorsa, kara içinde bir göle dökülüyorsa veya yer altına sızıyorsa, bu tür akarsuların havzası kapalı havza dır.


Akarsularımız Karadeniz, Marmara Denizi, Ege Denizi, Akdeniz, Basra Körfezi, Hazar Denizi'ne dökülürler. Bu havzalar içerisinde yer alırlar.Kapalı havzalar hangileridir ve içerisinde hangi göller bulunur?

a) İç Anadolu Kapalı Havzaları:

1-Afyon, Akarcay havzası: Güneyde sultan dağları, Kuzeyde Emir dağları, kütlesi arasında çökme sonucu oluşmuş içinde Karamuk, Akşehir ve Eber göllerinin bulunduğu havzadır. Eber gölünün suları Akşehir’e dökülür. Akşehir’in suyu tuzlu, Eber’in suyu tatlıdır. Karamuk gölünün suları, bir düden vasıtasıyla Eğirdir gölüne dökülür.

2-Konya kapalı Havzası: Güneyde Toros dağları, kuzeyde Obruk platosu ile çevrilidir. Bu havzada Beyşehir gölünden gelen Çarşamba suyu dökülür. Bu havzaya dökülen akarsular, tuzlu bataklıkları besler.

3-Tuzgölü havzası: Tuzgölü çevresi, çökme sunucu oluşmuştur. Havzanın çevresindeki yüksek sahalardan gelen kısa boylu akarsular. Tuz gölüne dökülür.b) Göller Yöresi Kapalı Havzaları:

1-Burdur gölü havzası: Çevreden gelen bir çok geçici akarsu ile, Tefenni ovasından gelen Eren çayı dökülür.

2-Acıgöl Havzasıoğudaki Söğüt dağlarından kaynağını alan geçici akarsular dökülür.

Not: Göller yöresinde ayrıca Salda, Yarışlı, Burak ve Kestel gölleri kapalı havza özelliği taşır.

c) Van kapalı havzası:

Van gölünün güneyinde Bitlis, kuzeyinde ise volkanik dağlar uzanır. Van gölü, Nemrut dağından çıkan lavlar sonucu oluşmuştur. Van gölünün suyu sodalıdır.Türkiye sınırları içerisindeki en büyük havza hangisidir?


Karadeniz havzasıdır.
Belli başlı akarsularımız hangileridir?

Türkiye’deki akarsuların büyük bölümü, ülke sınırları içinde doğar ve sona erer. Başta ülkenin en uzun akarsuyu Kızılırmak olmak üzere

*Yeşilırmak,

*Sakarya,

*Gediz,

*Büyük Menderes,

*Küçük Menderes, Seyhan Nehri ve

*Ceyhan Nehri

Türkiye’de doğar ve denize dökülür. Üzerlerinde Türkiye’nin en büyük barajlarının kurulu olduğu

*Fırat Nehri ve

*Dicle Nehri,

*Çoruh Nehri,

Aras Nehri ve Kura Irmakları ise Türkiye’de doğar, komşu ülkelerde denize dökülür.YASAL UYARI VE İLETİŞİM

Yasal Uyarı: Sitemiz, kanunen 5651 sayılı yasada tanımlanan yer sağlayıcı olarak hizmet vermektedir. İlgili kanun, "site yönetiminin hukuka aykırı içerikleri kontrol etme yükümlülüğü yoktur" prensibini içerir. Bu nedenle www.bolcevap.com bloğu uyar-kaldır anlayışıyla yönetilmektedir. İlgili içeriklerin telif hakkı durumları için bolcevap.com@gmail.com adresinden bize ulaşabilirsiniz. Telif hakkı içeren içerikler 7 (yedi) işgünü içerisinde paylaşımdan kaldırılır.