2015 2016 10.SINIF COĞRAFYA DERS KİTABI CEVAPLARI EKOYAY SAYFA 1642015 2016 10.SINIF COĞRAFYA DERS KİTABI CEVAPLARI EKOYAY SAYFA 164Türkiye’nin üç tarafının denizlerle çevrili olmasının ülkemiz açısından önemi aşağıda açıklandığı gibidir.
Turizme Katkısı:
Türkiye’nin üç tarafının denizlerle kaplı olması, denize kıyısı olan illerde turizm geliri sağlamaktadır. Ülkemizin sıcak havası, güzel doğası ve dalgasız denizleri özellikle Avrupa’da yaşayanların dikkatini çekmekte ve her yıl çok sayıda turist ziyareti nedeniyle ekonomik olarak katkı sağlamaktadır.
Gıda Sektörüne Katkısı:
Denize kıyısı olan her ilimizde balıkçılıkla geçimini sağlayan çok sayıda balıkçı vardır. Tutulan balıklar ülkemizin et ihtiyacının büyük bir kısmını karşılar. Bazı balık cinsleri de yurt dışına ihraç edilerek ekonomik olarak gelir elde etmemizi sağlar.
Ulaşıma Katkısı:
Ülkemizin üç tarafının da denizlerle kaplı olması deniz yolu ile yolcu taşımacılığının gelişmesini sağlamıştır. Ayrıca yerli ve yabancı turistler için düzenlenen deniz yolu turları ile de ekonomimize katkı sağlanmaktadır.
Taşımacılığa Katkısı:
Türkiye’nin her ilinde bulunan limanlar sayesinde çok daha ağır yükler, deniz yolu üzerinden kolayca taşınabilmektedir. Ayrıca başta Çin, Rusya gibi çok sayıda ülke ile ticaretlerimizde deniz yolu taşımacılığı en çok tercih edilen ulaştırma yoludur.
Ülke Güvenliğine Katkısı:
Üç tarafının denizlerle çevri olması sebebiyle sınır oluşturmak için maddi harcamalara gerek yoktur. Sınır oluşturulmadığı için ekstradan askeri birliklerin kurulmasına, sınır karakollarının kurulmasına, nöbet kulübelerinin kurulmasına gerek yoktur. Bu tasarruflarda ülke ekonomisi açısından önem taşımaktadır.
Tepkinizi bildirin:
reklamlar

0 yorum:

Yorum Gönder

Aşağılayıcı, argo, küfür ve kişisel haklara saldırı niteliğindeki yorumlar YAYINLANMAYACAKTIR...bolcevap