Home » » "Dernek, oda, vakıf, sivil toplum kuruluşu, dayanışma, iş bölümü, gönüllülük,yardımlaşma" sözcüklerinin anlamlarını en az iki kaynaktan araştırıp bir kâğıda yazınız.5.SINIF SOSYAL BİLGİLER DERS KİTABI CEVAPLARI EVREN YAYINLARI, SAYFA 115

"Dernek, oda, vakıf, sivil toplum kuruluşu, dayanışma, iş bölümü, gönüllülük,yardımlaşma" sözcüklerinin anlamlarını en az iki kaynaktan araştırıp bir kâğıda yazınız.5.SINIF SOSYAL BİLGİLER DERS KİTABI CEVAPLARI EVREN YAYINLARI, SAYFA 115"Dernek, oda, vakıf, sivil toplum kuruluşu, dayanışma, iş bölümü, gönüllülük,yardımlaşma" sözcüklerinin anlamlarını en az iki kaynaktan araştırıp bir kâğıda yazınız.
 5.SINIF SOSYAL BİLGİLER DERS KİTABI CEVAPLARI EVREN YAYINLARI, 
SAYFA 115

Dernek:  Kanunlarla yasak olmayan alanlarda, ortak amaç için bir araya gelen 7 kişi tarafından oluşturulan ve tüzel kişilik oluşturan kuruluştur.Örnek Kanarya sevenler derneği.
Oda :  Üyelerinin ihtiyaçlarını karşılamak, mesleki anlamda yapılan işlerini kolaylaştırmak, mesleğin çıkarlarını korumak, meslektaşların birbirleri ile iletişim kurmasını ve dayanışmasını sağlamak amacıyla kurulan kuruluşlardır. Örneğin;Tabip odası.
Vakıf : Kişiler veya kurumlarca kurulmuş, yasayla görev ve yetkileri belirlenen tüzel kişiliklere denir.
Sivil toplum kuruluşları: Resmi kurumların dışında olup bağımsız çalışan, çevre, kültürel ve sosyal alanlarda, çalışan kar amacı gütmeyen kuruluşlardır.
Dayanışma : Bir topluluğu oluşturan bireylerin karşılıklı ortak çıkar ve hedefler etrafında birleşmesine denir.
İş bölümü: Yapılacak bir işi birden fazla kişi arasında paylaştırma yada paylaşılmasına denir.
Gönüllülük : Bir işte veya toplulukta bir çıkar bir ücret beklemeden, bir işi kendiliğinden yapmaktır. 
Yardımlaşma : Bir iş yada kurum çerçevesinde, insanların birbirlerine yardımda bulunmasına denir.Tepkinizi bildirin:
reklamlar

0 yorum:

Yorum Gönder

Aşağılayıcı, argo, küfür ve kişisel haklara saldırı niteliğindeki yorumlar YAYINLANMAYACAKTIR...bolcevap