Home » » “Kandil, miraç, mevlit ve cuma” kelimelerinin anlamlarını sözlükten bularak defterinize yazınız. 2015-2016 5.sınıf MEB din kültürü ders kitabı cevapları,sayfa 93

“Kandil, miraç, mevlit ve cuma” kelimelerinin anlamlarını sözlükten bularak defterinize yazınız. 2015-2016 5.sınıf MEB din kültürü ders kitabı cevapları,sayfa 93“Kandil, miraç, mevlit ve cuma” kelimelerinin anlamlarını sözlükten bularak defterinize yazınız. 
2015-2016 5.sınıf MEB din kültürü ders kitabı cevapları,
sayfa 93

     Kandil, İslam dinince kutsal sayılan gecelere verilen addır.Bu gecelerde eskiden şehirlerde cami, mescit ve benzeri yerler kandillerle (içinde fitille yağın yakıldığı; aydınlatmada kullanılan bir alet) donatılırdı. Bu yüzden adı kandil olarak anılmaktadır. 
      Miraç;  yükselmek, yükseğe çıkmak anlamlarına gelir.
 Miraç;  Allah’ın emriyle Peygamber Efendimiz (sas)’in ,yedi kat göklere yükselip tâ Sidretü’l–Müntehâ’ya ulaşması Allah’ın huzuruna varıp O’nun Zât–ı Akdes’ini yakînen müşahede etmesi ve zaman–mekân üstü konuşması olaylarına Mi’râc denilir.
      Mevlit; sözlükte “doğmak, doğum yeri ve doğum zamanı” anlamlarına gelmektedir. 
       Mevlit Kandili ise;Sevgili Peygamberimiz’in(sav) doğduğu gecedir. Hz. Muhammed (s.a.v.), ay takvimine göre rebiyülevvel ayının on ikisinde, miladi takvime göre ise 20 Nisan 571’de doğmuştur.
     Cuma ; “toplamak, bir araya getirmek” anlamındaki (cem’) kökünden türetilmiş bir isim olan cum’a (cumua, cumaa) kelimesi, aynı zamanda Kur’ân-ı Kerim’in 62. sûresi’nin de adıdır.

Allah katında haftalık günlerin en şereflisi ve en kıymetlisidir. Senenin en hayırlı günlerindendir. Müslümanların haftalık günlerin bayramıdır. Üzerine güneşin doğduğu en hayırlı gündür. 

Tepkinizi bildirin:
reklamlar

1 yorum:

  1. çok teşekkür ederim dersinde birinci oldum sağolun
    bol cevap.com

    YanıtlaSil

Aşağılayıcı, argo, küfür ve kişisel haklara saldırı niteliğindeki yorumlar YAYINLANMAYACAKTIR...bolcevap