Hangi tür bölgelerin sınırları kısa sürede değişebilir?

Hangi tür bölgelerin sınırları kısa 

sürede değişebilir?
Beşeri bölgelerin sınırları kısa zamanda değişebilmektedir. Beşeri bölgeler içinde nüfus, yerleşme ve ekonomik etkinliklere göre belirlenen bölgelerin sınırları daha kısa sürede değişebilmektedir. 

 Ekonomik özelliklere bağlı olarak oluşturulan böge sınırlan zamanla değişebilir. Örneğin, tanm bölgesi olan yerler daha sonra sanayi bölgesi hâline gelebilir. Daha önce hiçbir çekici özelliği olmayan bazı yerler sonradan bulunan tarihî bir kalıntı, doğal bir güzellik veya farklı bir kültürel ayrıntıya bağlı turizm bölgesine dönüşebilir. Örneğin daha önce maden bölgesinde yer almayan Batman petrol bulunmasıyla maden bölgesi olmuştur. Buna bağlı aldığı göçlerle nüfusu artmış ve şehirleşerek kırsal bölgeden kentsel bölgeye geçmiştir.


Siyasi bölgelerin de sınırları sürekli değişmektedir. Bu bölgelerden bazıları zamanla işlevini yitirerek dağılmakta, bazıları da yeni katılan ülkelerle genişlemektedir. Sadabat Paktı işlevini yitirirken, Avrupa Birliği genişlemektedir.

YASAL UYARI VE İLETİŞİM

Yasal Uyarı: Sitemiz, kanunen 5651 sayılı yasada tanımlanan yer sağlayıcı olarak hizmet vermektedir. İlgili kanun, "site yönetiminin hukuka aykırı içerikleri kontrol etme yükümlülüğü yoktur" prensibini içerir. Bu nedenle www.bolcevap.com bloğu uyar-kaldır anlayışıyla yönetilmektedir. İlgili içeriklerin telif hakkı durumları için bolcevap.com@gmail.com adresinden bize ulaşabilirsiniz. Telif hakkı içeren içerikler 7 (yedi) işgünü içerisinde paylaşımdan kaldırılır.