5. Sınıf Sosyal Bilgiler Öğrenci Çalışma Kitabı Berkay Yayınları 4. Ünite Ürettiklerimiz Sayfa 63 Bölge Ekonomisinin Ülke Ekonomisine Katkısı

5. Sınıf Berkay Yayınları Bölge Ekonomisinin Ülke Ekonomisine Katkısı 
5. Sınıf Sosyal Bilgiler Öğrenci Çalışma Kitabı Berkay Yayınları
 4. Ünite Ürettiklerimiz Sayfa 63 
Bölge Ekonomisinin Ülke Ekonomisine Katkısı Etkinlik Soruları ve Cevapları

Bölge Ekonomisinin Ülke Ekonomisine Katkısı 

    A.   Yaşadığınız bölgede yapılan ekonomik faaliyetlerin ülke ekonomisindeki yeriyle ilgili tanıtıcı bir broşür hazırlamaya ne dersiniz? Broşüre, bölgenizdeki tarımsal ürünlerin, yetiştirilen hayvanların, çıkarılan madenlerin, sanayi ürünlerinin Türkiye geneline göre oranlarını yazınız. Bölgenizde üretilen ya da yetiştirilen en önemli ürünleri önem sırasına göre sıralayınız.

MARMARA BÖLGESİ

TARIMSAL ÜRÜNLER :
PİRİNÇ: %68
MISIR:%33
SANAYİ ÜRÜNLER:
OTOMOTİV: %75
PAMUKLU , YÜNLÜ VE İPEKLİ DOKUMA:%65
BİTKİSEL YAĞ SANAYİ:%40
KONSERVE VESALÇA ÜRETİMİ:%45
MADENLER:
BOR: %60
MERMER: %46
CANLI HAYVANLAR:
TAVUK:%75
SIĞIR: %26
KOYUN: %8

B. Üstte yaptığınız çalışmadan yararlanarak bölgenizde yapılan ekonomik faaliyetlerin ülke ekono­misindeki yerini değerlendiren bir paragraf yazınız.
Marmara Bölgesi endüstri ve ticaret sektörünün yoğunlaştığı Türkiye’nin en gelişmiş bölgesidir. Ayçiçeği, Sebze, Zeytin, Buğday, Deniz Ürünleri, İpek Böcekçiliği gibi ürünlerle endüstri ürünleri, turizm gibi sektörlerde ülkenin lokomotifi konumundadır.Bölge enerji üretimi ve kullanımında ilk sıradadır .Ülkede medya, bankacı­lık, sigorta, finans dünyasının merkezi İstanbul’dur. Bölge turizm açısından en çok yerli ve yabancı turist merkezidir.