Home » » 7. Sınıf Sosyal Bilgiler Öğrenci Çalışma Kitabı Ekoyay Yayınları Sayfa 54 Toplum Yeniliklerden Nasıl Etkilendi

7. Sınıf Sosyal Bilgiler Öğrenci Çalışma Kitabı Ekoyay Yayınları Sayfa 54 Toplum Yeniliklerden Nasıl Etkilendi7. Sınıf Ekoyay Yayınları Toplum Yeniliklerden Nasıl Etkilendi
7. Sınıf Sosyal Bilgiler Öğrenci Çalışma Kitabı Ekoyay  Yayınları 
3. Ünite Türk Tarihinde Yolculuk Sayfa 54 
Toplum Yeniliklerden Nasıl Etkilendi 
24. Etkinlik Soruları ve Cevapları


Toplum Yeniliklerden Nasıl Etkilendi

Aşağıdaki gelişmelerin Osmanlı Devleti’nde toplumsal ve ekonomik yaşamda yol açtığı değişiklikleri örnekteki gibi yazınız.

TELGRAF:
Cevap:  İnsanlar da­ha hızlı ve kolay ha­berleşmeye başladılar.
İnsanlar bir çok külfetten de kurtulmuş oldular.
POSTANE:
Cevap: Osmanlı toplumunda haberleşme ve iletişim olanakları artmış,bu sayede  toplum batılı fikir akımlarından daha çok ve hızlı etkilenir hale gelmiştir. 
DEMİR YOLU:
Cevap: Demir yolları sayesinde ulaşım kolaylaştı ve ucuzladı. Böylelikle  ülkenin tüm  kaynakları ve ürünleri bir çok  bölgeye taşındı ve ihraç edildi.
İTFAİYE:
Cevap:  İtfaiye teşkilatının kurulmasına bağlı olarak yangınların yol açtığı can ve mal kayıpları azaldı.Yangınlara daha hızlı ve etkili müdahale edildi.
BANKA:
Cevap: Önemli yatırımlara kredi açarak, demir yolu, maden, liman gibi yerlerin açılmasını sağlamıştır.Osmanlı devletinde reformların gerçekleşmesine katkısağlamıştır.
GAZETE:
Cevap: Gazete halkın yaşamında önemli bir yer edindi. Halk tarafından ilgiyle takip edildi. Gazete haberleri sayesinde halk bilinçlendi tartışır hale geldi.
Tepkinizi bildirin:
reklamlar

0 yorum:

Yorum Gönder

Aşağılayıcı, argo, küfür ve kişisel haklara saldırı niteliğindeki yorumlar YAYINLANMAYACAKTIR...bolcevap