Aşağıya bölgenizin dilsiz haritasını yapıştırınız. Yaşadığınız bölgedeki önemli dağları, ovaları, platoları, gölleri, akarsuları öğrenip çizdiğiniz haritanın üzerinde gösteriniz ve isimlerini yazınız. Bölgem: Akdeniz Bölgesi


Aşağıya bölgenizin dilsiz haritasını yapıştırınız. Yaşadığınız bölgedeki önemli dağları, ovaları, platoları, gölleri, akarsuları öğrenip çizdiğiniz haritanın üzerinde gösteriniz ve isimlerini yazınız.


Bölgem: Akdeniz Bölgesi

 Dağları:
Toros Dağları, Bey Dağları, Sultan Dağı, Geyik Dağları, Bolkar Dağları, Aladağlar, Tahtalı ve Binboğa Dağları.

Ovaları:
Çukurova, Amik, Antalya

Akarsuları:
Asi, Seyhan, Ceyhan, Göksu, Manavgat, Aksu, Dalaman.

Gölleri:
Beyşehir, Eğirdir, Burdur, Acıgöl, Elmalı

Platoları:
Teke Platosu ve Taşeli Platosu

                              BETİMLEYİCİ PARAGRAF
             Yaşadığım bölgemin  büyük bir kısmı Toros Dağları ve yüksek platolarla örtülüdür. Genel olarak Akdeniz Bölgesi dağlıktır.Arazi engebelidir. Batı ve Orta Toroslar bölge içinde çok yer tutar.
              Dağların kıyıya doğru paralel uzanması dalga aşındırmasının fazla olmasına ve kıyılarda falezlerin çokluğuna sebep olmuştur. Bu bölgede ara ara plato alanları bulunur.Teke Platosu, diğeri Taşeli Plâtoswudur.

               Akdeniz bölgesinde karstik arazinin çok olduğu yerlerde nüfus yoğunluğu çok azdır. Dağlar kıyıya paralel olduğu için iç kısımlarla ulaşım sadece bazı geçitlerle sağlanabilmektedir.Bu geçitler Çubuk, Gülen ve Gürbulay Geçitleridir.