Yaşadığınız bölgedeki iklimin insan yaşamıyla ilgili faaliyet­lere etkisini ilgili alanlara örnek vererek yazınız.

Aşağıda insan yaşamıyla ilgili bazı faaliyetler verilmiştir. Yaşadığınız bölgedeki iklimin bu faaliyet­lere etkisini ilgili alanlara örnek vererek yazınız.

Tarım : Marmara Bölgesinde 4 mevsimin görülmesinden dolayı tarım ürün çeşitliliği olukça fazladır.Örneğin;buğday,şeker pancarı,mısır,tütün gibi ürünler ikliminde elverişli olmasından dolayı bolca yetiştirilir.
Turizm: MarmaraBölgesinde yaz aylarında boğaz turları, İstanbul,Bursa Edirne  gibi şehirlerde kültür turizmi, Uludağ ve Kartepe’de kayak turizmi yapılmaktadır.
Ulaşım:  Kış mevsiminde karlı,buzlu havalar ulaşımı olumsuz etkilemekte özellikle İstanbul’da trafik durma noktasına gelmektedir.
Barınma:Marmara Bölgesinde iklime bağlı olarak genelde çatılı betonarme evler yapılır.Kış için binalarda dış yalıtım olması ısı tasarrufunu beraberinde getirir.Özellikle İstanbul’da çok katlı binalar barınma için yapılmaktadır.
Yeme :Marmara Bölgesinde yazın mevsiminde sebze meyve tüketilir.Et ürünleri,deniz ürünleri de her mevsim tercih edilir.Kışın ise daha yağlı ve sıcak tutacak gıdalar çokça tüketilmektedir.
Giyinme: Marmara Bölgesinde mevsimsel iklim şartlarına göre giyim-kuşama dikkat edilir.Yazın sıcak ve nemli havalarda terletmeyen ince kumaştan yapılmış giysiler tercih edilir.Kışın ise soğuklarda yün vb.kumaşlardan yapılmış giysiler su geçirmeyen ayakkabılar tercih edilmektedir.