Yaşadığınız bölgedeki iklimin insan yaşamıyla ilgili faaliyet­lere etkisini ilgili alanlara örnek vererek yazınız.

Aşağıda insan yaşamıyla ilgili bazı faaliyetler verilmiştir. Yaşadığınız bölgedeki iklimin bu faaliyet­lere etkisini ilgili alanlara örnek vererek yazınız.

Tarım : Marmara Bölgesinde 4 mevsimin görülmesinden dolayı tarım ürün çeşitliliği olukça fazladır.Örneğin;buğday,şeker pancarı,mısır,tütün gibi ürünler ikliminde elverişli olmasından dolayı bolca yetiştirilir.
Turizm: MarmaraBölgesinde yaz aylarında boğaz turları, İstanbul,Bursa Edirne  gibi şehirlerde kültür turizmi, Uludağ ve Kartepe’de kayak turizmi yapılmaktadır.
Ulaşım:  Kış mevsiminde karlı,buzlu havalar ulaşımı olumsuz etkilemekte özellikle İstanbul’da trafik durma noktasına gelmektedir.
Barınma:Marmara Bölgesinde iklime bağlı olarak genelde çatılı betonarme evler yapılır.Kış için binalarda dış yalıtım olması ısı tasarrufunu beraberinde getirir.Özellikle İstanbul’da çok katlı binalar barınma için yapılmaktadır.
Yeme :Marmara Bölgesinde yazın mevsiminde sebze meyve tüketilir.Et ürünleri,deniz ürünleri de her mevsim tercih edilir.Kışın ise daha yağlı ve sıcak tutacak gıdalar çokça tüketilmektedir.
Giyinme: Marmara Bölgesinde mevsimsel iklim şartlarına göre giyim-kuşama dikkat edilir.Yazın sıcak ve nemli havalarda terletmeyen ince kumaştan yapılmış giysiler tercih edilir.Kışın ise soğuklarda yün vb.kumaşlardan yapılmış giysiler su geçirmeyen ayakkabılar tercih edilmektedir.
YASAL UYARI VE İLETİŞİM

Yasal Uyarı: Sitemiz, kanunen 5651 sayılı yasada tanımlanan yer sağlayıcı olarak hizmet vermektedir. İlgili kanun, "site yönetiminin hukuka aykırı içerikleri kontrol etme yükümlülüğü yoktur" prensibini içerir. Bu nedenle www.bolcevap.com bloğu uyar-kaldır anlayışıyla yönetilmektedir. İlgili içeriklerin telif hakkı durumları için bolcevap.com@gmail.com adresinden bize ulaşabilirsiniz. Telif hakkı içeren içerikler 7 (yedi) işgünü içerisinde paylaşımdan kaldırılır.