2016-2017 10. Sınıf Coğrafya Ders Kitabı Cevapları Dikey Yayınları,sayfa 160


2016-2017 10. Sınıf Coğrafya Ders Kitabı Cevapları Dikey Yayınları,sayfa 160 

Aşağıda, Türkiye’de bazı arazilerin nasıl kullanıldığıyla ilgili fotoğraflar verilmiştir. Bu fotoğraflarda gördüğünüz beşerî unsurların her birinin, araziye olan olumsuz etkilerini belirleyip bu arazilerin daha verimli ve amacına uygun olarak nasıl kullanılabileceğini boş bırakılan alanlara örnekteki gibi yazınız.

Afşin-Elbistan Ovası üzerine kurulmuş olan Afşin-Elbistan termik santrali: Afşin-Elbistan Ovası tarım alanı olarak daha da verimli kullanabilir.Fakat termik santrallerinin varlığı hem tarımsal araziyi kısıtlıyor hem de insan sağlığını olumsuz yönde etkiliyor.İstanbul, Maslak-Ayazağa’da, dolomit çıkartılan alanda kesilen
ağaçlar:
 İstanbul’un akciğerlerini oluşturan bu  ormanlar kesilerek  İstanbula zarar veriliyor.Halbuki bu maddeler başka ormanlık arazilerden de karşılanarak bu orman arazileri korunabilir.

Antalya’da Belek sahillerinin neredeyse tamamını kaplayan tatil köyleri:
Ağaçları yok etmeden ormanları tahrif etmeden gerçekleştirilen turizm projeleri ülke ekonomisine de katkı sağlayacaktır.
Mersin’in Mut ilçesi kırsal kesiminde yapılan kıl keçisi yetiştiriciliği: Ormanların en büyük zararlısı olarak anılan kıl keçileri ormanlık alanlardan uzakta kırsal bölgelerde yetiştirilirse ormanlar zarar görmez.