2016-2017 10. Sınıf Coğrafya Ders Kitabı Cevapları Dikey Yayınları, sayfa 148 ,Türkiye’de Akdeniz iklimi nerelerde görülür? Bu iklimin görüldüğü alanların sınırları neye göre belirlenmiştir?

2016-2017 10. Sınıf Coğrafya Ders Kitabı Cevapları Dikey Yayınları, sayfa 148 


1) Türkiye’de Akdeniz iklimi nerelerde görülür? Bu iklimin görüldüğü alanların sınırları neye göre belirlenmiştir? Tartışınız.
Cevap: Türkiye’de Akdeniz ikliminin görüldüğü başlıca alanlar, Akdeniz ve Ege’nin kıyı kesimleri, Marmara’nın güneyi ve Güneydoğu Anadolu’nun batı kesimidir.
2) Bursa, Aydın, Antalya’nın grafiklerini karşılaştırıp Akdeniz ikliminin sıcaklık ve yağış değerlerinin bölgeden bölgeye nasıl bir değişim gösterdiğini, bu değişimlerin nedenlerini tartışınız.
Cevap: Sıcaklık ortalamaları enlem etkisine bağlı olarak güneyden kuzeye doğru gidildikçe azalır. Karasallığın etkisinin arttığı alanlarda günlük ve yıllık sıcaklık farkları da artar. Dağların kıyı çizgisine paralel uzandığı Akdeniz’de yıllık toplam yağış miktarı fazladır. Dağların kıyı çizgisine dik uzandığı Ege’de ise yıllık toplam yağış miktarı azalır.