11.Sınıf Türk Edebiyatı Kitabı Cevapları,Ekoyay, Sayfa 156

11.Sınıf Türk Edebiyatı Kitabı Cevapları,Ekoyay, Sayfa 156

11.Sınıf Türk Edebiyatı Kitabı Cevapları,Ekoyay,

Sayfa 156


  • Fırtına Kuşu adlı metinde ele alınan düşünce roman , hikaye tiyatro  gibi farklı anlatım biçimleriyle ifade edilebilir.
  • Fırtına Kuşu adlı metin dönemin gerçekliğiyle ilişkilidir. Metin o dönem Türkiyesini yansıtıyor. M.Kemal Atatürk'ün vatan ve millet için yaptıkları , sözleri ,eylemleriyle millete ışık olmasını yansıtıyor.

4.ETKİNLİK

HALKIN YAŞAMA TARZINA YÖNELİK İFADELER
Eski Anadolu, onun davetine her şekilde, her kıyafette birtakım adamlar göndermişti. Bektaşi Şeyhleri , Konya çelebileri; medrese uleması ayaklarında Hitit çarıkları , Niniva duvarlarından inmiş  Asuri şeklinde şarklı ağalar  İç Anadolu’nun dört bin senelik kerpiç evi, koynunda ne varsa orada teşhir ediyordu.

TARİHTEN GELEN DEĞERLER
Bektaşi Şeyhleri , Konya çelebileri; medrese uleması ,Türk milleti ,Türk gençliği...

Metnin yazılış amacı okuyucuyu bilgilendirmek olduğu için bu ifadelere yer verilmiştir.4. Hamdullah Suphi Tanrıöver  tarihi ve halka kahramanlık duygularıyla bakmaktadır ,  Mustafa Kemal Atatürk'ün niteliklerini etkileyici ve destansı bir üslupla ele almıştır. 

5.Fırtına Kuşu adlı metindeki ifadeler açık ve kesindir.

6.Fırtına Kuşu adlı metin öğretici metin geleneğine  (fıkra) göre kaleme alınmıştır.

YASAL UYARI VE İLETİŞİM

Yasal Uyarı: Sitemiz, kanunen 5651 sayılı yasada tanımlanan yer sağlayıcı olarak hizmet vermektedir. İlgili kanun, "site yönetiminin hukuka aykırı içerikleri kontrol etme yükümlülüğü yoktur" prensibini içerir. Bu nedenle www.bolcevap.com bloğu uyar-kaldır anlayışıyla yönetilmektedir. İlgili içeriklerin telif hakkı durumları için bolcevap.com@gmail.com adresinden bize ulaşabilirsiniz. Telif hakkı içeren içerikler 7 (yedi) işgünü içerisinde paylaşımdan kaldırılır.