11.Sınıf Dil ve Anlatım Kitabı Cevapları, Ekoyay,2017-2018, Sayfa 13-16

11.Sınıf Dil ve Anlatım Kitabı Cevapları, Ekoyay,2017-2018, Sayfa 13-16

SAYFA 13

1. Alt Kamara adlı metnin  yazılış amacı yazarın kurguladığı dünyaya okuyucuyu çekmek
Kapadokya'ya Dönmek Çağrısı adlı metnin yazılış amacı ise yazarın gezdiği yerle ilgili izlenimlerini okuyucuya aktarmaktır.

2. Alt Kamara adlı metin kurmaca gerçekliğe, Kapadokya'ya Dönmek Çağrısı ise nesnel gerçekliğe sahiptir.  İkinci metindeki olay gerçekten yaşandığı izlenimi uyamdırıyor.

www.edebiyatfatihi.net 

3. Alt Kamara adlı metinde anlatıcı yazarın kurguladığı hakim anlatıcı,  Kapadokya'ya Dönmek Çağrısı adlı metinde ise anlatıcı yazarın kendisidir.

4Alt Kamara adlı metinde öyküleyici, betimleyici, söyleşymeye bağlı anlatım;  Kapadokya'ya Dönmek Çağrısı adlı metinde ise açıklayıcı ve betimleyici anlatım türleri kullanılmıştır.

SAYFA 16

5) Oyunculuk Sınavı adlı metnin türü tiyatro, Alt Kamara adlı metnin türü hikaye, Kapadokya'ya Dönmek Çağrısı adlı metinin türü gezi yazısıdır.


  • İlk iki metin sanatsal (kurmaca) Kapadokya'ya Dönmek Çağrısı adlı metin öğretici metin türüdür.
  • Metinlerin yazılış amaçları birbirinden farklıdır.
  • Metinlerin dil ve anlatım biçimleri birbirinden farklıdır. Oyunculuk Sınavı adlı metin göstermeye bağlı edebi metin olduğu için  günlük konuşma dili kullanılmıştır. Cümleler daha açık ve kısadır. Konuşma dilinin canlılığı sahnede yansıtılmıştır.