Ahmet Yesevi’nin her dörtlüğün sonunda “yer altına girdim işte” demesinin sebebi ne olabilir?

Ahmet Yesevi’nin her dörtlüğün sonunda “yer altına girdim işte” demesinin sebebi ne olabilir?
Her dörtlüğün sonunda “yer altına girdim işte” demesinin sebebi Ahmet Yesevi'nin Peygamberimize olan sevgisini ve bağlılığını göstermek içindir. Ahmet Yesevi,  belli bir yaştan sonra yer altında niçin yaşadığını anlatmak için bu şiirini yazmıştır.  63 yaşından sonra yeryüzünde dolaşmayı O'nun sünnetine aykırı görüp, o yaştan sonraki ömrünü yer altında geçirmesi onun Peygamber sevgisinin bir göstergesi olarak kabul edilir. Dörtlüklerin son dizesinde de belirttiği gibi, Hz. Peygamberimiz (SAV) 63 yaşında toprağa girdi. Ben de bu yaştan sonra toprağın altında yaşamalıyım diyerek, kendisine toprak altında bir hücre yaptıran Ahmed Yesevi’nin o günlerde meydana gelen bir olay, şöhretinin bütün Türkistan havalisine yayılmasına vesile olmuştu.


EK BİLGİLER:

DİVAN-I HİKMET12.yy’da Hoca Ahmet Yesevi tarafından yazılmıştır.
Hikmet: Ahmet Yesevi’nin şiirlerine verdiği isimdir.
Eserin dili sadedir.
Eserin yazılma gayesi, halka İslamiyet’i hikmetli bir şekilde öğretmektir.
Dörtlüklerle ve hece vezniyle yazılmıştır.
Hakaniye lehçesi kullanılmıştır.

NOT: Ahmet Yesevi, islamiyetin esaslarını, şeriatın ahkâmını, İslam’ı yeni kabul etmiş ve ya henüz kabul etmemiş Türklere öğretmek, tasavvufun inceliklerini ve tarikatın adabını telkin etmek için kaleme almış ve eserine “Hikmet” adını vermiştir.
Ahmet Yesevi’nin edebi ve fikri yönü:
Hikmet tarzı şiir geleneğini başlatmıştır
Eserini didaktik tarzda kaleme almıştır
Dini-Tasavvufi halk şiiri onunla başlar
İlk mutasavvıf olarak “Yesevi” tarikatını kurmuştur.


YASAL UYARI VE İLETİŞİM

Yasal Uyarı: Sitemiz, kanunen 5651 sayılı yasada tanımlanan yer sağlayıcı olarak hizmet vermektedir. İlgili kanun, "site yönetiminin hukuka aykırı içerikleri kontrol etme yükümlülüğü yoktur" prensibini içerir. Bu nedenle www.bolcevap.com bloğu uyar-kaldır anlayışıyla yönetilmektedir. İlgili içeriklerin telif hakkı durumları için bolcevap.com@gmail.com adresinden bize ulaşabilirsiniz. Telif hakkı içeren içerikler 7 (yedi) işgünü içerisinde paylaşımdan kaldırılır.