2015 2016 10.SINIF COĞRAFYA DERS KİTABI CEVAPLARI EKOYAY YAYINLARI SAYFA 58 - bolcevap.com
Yeni Yayınlar
Yükleniyor...

9 Kasım 2015 Pazartesi

2015 2016 10.SINIF COĞRAFYA DERS KİTABI CEVAPLARI EKOYAY YAYINLARI SAYFA 58

2015 2016 10.SINIF COĞRAFYA DERS KİTABI CEVAPLARI EKOYAY YAYINLARI 
SAYFA 58
2015 2016 10.SINIF COĞRAFYA DERS KİTABI CEVAPLARI EKOYAY YAYINLARI
 SAYFA 58


Alçak kesimlerden yükseklere doğru çıkıldıkça bitki kuşakları neden değişir?

1) Yükseklere çıkıldıkça sıcaklık ve nem oranı azalır. Buna bağlı olarak bitki örtüsü de seyrekleşir. Belirti bir yükseklikten sonra cılızlaşır ve doğal olarak ortadan kalkar. Bir yamaca düşen yağış miktarı aynı ise, yükseldikçe bitki örtüsündeki değişme sıcaklık azalmasıyla ilgilidir. Ancak, sıcaklık şartları aynı ise, farklılaşma nem miktarının değişmesiyle ilgilidir.
Yükseklere çıkıldıkça bitki toplulukları, geniş yapraklı orman, karışık ormanlar, iğne yapraklı ormanlar ve dağ çayırları şeklinde kuşaklara ayrılır.
Dağların Güneş’e bakan yamaçlarında bitkilerin olgunlaşma süreleri daha kısadır. Ormanın ve ağa­cın yetişme sınırı daha yüksektir.

2)Ekvatordan kutuplara değişen bitki kuşaklarının yaklaşık enlemleri şöyledir:

Akdeniz iklim tipi nerelerde görülmektedir?

Akdeniz’e kıyısı olan ülkeler (Libya, Mısır ve Filistin hariç, buralarda görülmeme sebebi yer şekillerinin engebesiz olmasıdır.), Avustralya’nın güneybatısı, Güney Afrika Cumhuriyetinde Kap bölgesi, Şili’nin orta kesimleri ve Kuzey Amerika’da Kaliforniya çevresinde etkilidir.

Ot toplulukları nerelerde yaygındır? Nedenini açıklayınız.

İklim, toprak ve yer şekilleri gibi şartların ağaç yetişmesine olanak vermediği yerlerde yaygındır. Belirli zamanlarda yağan yağışa veya tamamı toprağın derinliklerine sızmayan suya bağlı olarak yetişen ot cinsinden bitkilerin oluşturduğu topluluklardır. Buralardaki yağış miktarı yetersiz olduğu için ağaçların yetişmesine olanak vermez, bu yüzden ancak ot toplulukları yetişir. 

Ot formasyonları savan, step ve çöl bitkileri olmak üzere üçe ayrılır.


İğne yapraklı ağaçlardan oluşan ormanlar nerelerde yaygınıdır? Nedenini açıklayınız.

Yayılış sahası, Kuzey yarı kürenin kışları sert, düzenli kar ve don mevsimleri gösteren yüksek enlemleridir. Yaz, kış yeşil iğne şeklini almış olan asimilasyon organları, kısa ve vejetasyon devresinde, sıcaktan en yüksek derecede faydalanmayı mümkün kılar. İğne yapraklı ormanların çoğunda gövdeler devamlı, düz ve dalsızdır. Ağır olmayan gövde odunları, bıçkı kerestesi ve yapı ağacı olarak çok kıymetlidir. Bu orman tipi, Kuzey Avrupa ve Asya'dan Kuzey Amerika'nın kuzeyine kadar, 20 enlem genişliğindeki bir şerit halinde yayılış gösterir. dünyadaki igne yapraklı agaçlar(yapragını dökemeyen agaçlar):göknar,sedir,katran,arakorya,andız,ladin,çam,servi,ardıç,şemsiye agacı,lariks(melez),mazı...

Bitki örtüsünden faydalanılarak bir yerin iklimi belirlenebilir mi? Açıklayınız.

Bir yerin bitki örtüsüne bakarak iklimi tam olarak belirlenemese de iklimi hakkında fikir edinilebilir. Çünkü bitki örtüsü sıcaklık ve yağış gibi iklim elemanlarına bağlı olarak dağılım gösterirler. Ancak yer yüzü şekilleri, toprak gibi iklim öğeleri dışında bitkilerin dağılışını belirleyen başka unsurlar da vardır.


Arkadaşlarınla Paylaş
Yorum Gönder

Yorumlarınız incelendikten sonra yayınlanacaktır... Lütfen yorum yaparken topluluk kurallarına uyunuz... bolcevap.com

Bildirim
Yenilenen görselliğimiz ve içeriklerimizle çok günceliz. Doğru bilgi için doğru yerdesiniz.
Kapat