2015-2016 SOSYAL BİLGİLER DERS KİTABI YAKINÇAĞ YAYINLARI CEVAPLARI SAYFA 121 - bolcevap.com
Yeni Yayınlar
Yükleniyor...

27 Şubat 2016 Cumartesi

2015-2016 SOSYAL BİLGİLER DERS KİTABI YAKINÇAĞ YAYINLARI CEVAPLARI SAYFA 121

2015-2016 SOSYAL BİLGİLER DERS KİTABI YAKINÇAĞ YAYINLARI CEVAPLARI SAYFA 121
Yukarıda bazı ülkelerle ilgili çeşitli fotoğraflar verilmiştir. Bu ülkelerde nüfusun ve ekonomik faaliyetlerin dağılışını araştırınız. Bu ülkelerde nüfus ve ekonomik faaliyetlerin dağılışını etkileyen faktörler neler olabilir? Açıklayınız.Türkiye nüfus ve ekonomi
Adrese Dayalı Nüfus Kayıt Sistemi sonucunda elde edilen verilere göre 31 Aralık 2015 itibarıyla Türkiye’nin nüfusu 78.7 milyondur. Türkiye’nin en gelişmiş ve en kalabalık şehri İstanbul’dur.
Ülkemiz ekonomisi içinde tarımsal faaliyetler 1990’lı yıllara kadar en büyük paya sahipti. 
Fakat 1990’lı yıllardan sonra sanayileşme önemli bir ivme kazanmış ve sanayileşme ön plana çıkmaya başlamıştır. Ülkemiz sanayisi genellikle tarım endüstrisi üzerine kurulmuştur.
Türkiye, dünya devletleri içerisinde maden çeşitliliği ve zenginliği bakımından önemli bir potansiyele sahiptir. 
Ülkemizde hayvancılık tarımsal üretimin % 40’ını oluşturmaktadır. Bu yönüyle milli gelirin % 11’i hayvancılık faaliyetlerinden sağlanmaktadır. 
Turizm sektöründe 2000’li yıllardan itibaren yapılan yatırım ve reklamlar neticesinde ülkeye gelen turist sayısında önemli artış sağlanmıştır. Ülkemizin dış ticaret açığının kapatılmasında en önemli rolü turizm sektörü üstlenmektedir.

Bangladeş nüfus ve ekonomik faaliyetleri
Ilıman bir iklime sahiptir. Muson yağmurları yoğun olur. Yağmurludur. Sel yaşanır. Dakka Bangladeş’in başşehri ve en büyük şehridir
Bangladeş, dünyanın nüfus yoğunluğu bakımından en kalabalık ülkelerindendir.
Ekonomi tarıma dayalıdır. Başlıca ürünleri, pirinç, önemli dayanıklı gıda maddeleri, Hint keneviri ve çaydır.

Kanada nüfus ve ekonomik faaliyetleri
Ülkenin yeryüzü şekilleri ve iklimi, nüfusun kuzeye doğru gidildikçe azalmasına neden olmuştur. Kanada’nın güney kesimlerinde ise daha elverişli iklim şartları ile sanayi ve ticaretin gelişmesi nedeniyle nüfus yoğunluğu daha fazladır. Kanada tüm dünyanın % 7'lik bir kısmını kaplamasına rağmen oldukça az bir nüfusa sahiptir. Dünya nüfusunun yaklaşık binde beşi kadar. Kanada 27 milyonu aşkın nüfusa sahiptir.  

Cezayir nüfus ve ekonomik faaliyetleri
Akdeniz ikliminin etkisinde olmasından dolayı nüfusun büyük çoğunluğu  kıyı bölgesinde toplanmıştır. Güneyde ise büyük Sahra Çölü başlar ve çöl ikliminin, canlıların yaşamasına çok uygun olmaması nedeniyle bazı yerlerde neredeyse hiç insan yaşamaz.
Moğolistan nüfus ve ekonomik faaliyetleri
Nüfusun büyük çoğunluğu ülke geneline göre zengin maden yataklarına ve verimli topraklara sahip olan Altay Dağlarının eteklerinde yaşar. Ülke ekonomisi tarım ve hayvancılığa dayanmaktadır.

 Avustralya nüfus ve ekonomik faaliyetleri

Daha çok düzlüklerle kaplı kurak bir ülkedir. Avustralya’nın iç kesimleri çöllerle kaplı olduğu için buralarda nüfus yok denecek kadar azdır. Halkın önemli bir kısmı ülkenin güney doğusu ve doğusundaki hayvancılığa elverişli kıyı şeridinde yaşa­maktadır. Ülkenin yarıdan fazlasının otlaklarla kaplı olması nedeniyle hayvancılık en önemli ekonomik faaliyettir. Et ve yün Avustralya’nın en önemli iki ihracat maddesidir.

Arkadaşlarınla Paylaş

1 yorum

  1. Çok lazım oldu çok teşekkürler ama hindistanı unutmuşsunuz

    YanıtlaSil

Yorumlarınız incelendikten sonra yayınlanacaktır... Lütfen yorum yaparken topluluk kurallarına uyunuz... bolcevap.com

Bildirim
Yenilenen görselliğimiz ve içeriklerimizle çok günceliz. Doğru bilgi için doğru yerdesiniz.
Kapat