Fiyort kıyı tipine nerelerde rastlanır? Neden? - bolcevap.com
Yeni Yayınlar
Yükleniyor...

21 Şubat 2016 Pazar

Fiyort kıyı tipine nerelerde rastlanır? Neden?

Fiyort kıyı tipine nerelerde rastlanır? Neden?


Fiyort Tipi Kıyılar ve Özellikleri


Bu kıyı tipinin oluşmasında da buzulların etkisi vardır. Buzul vadilerinin sular altında kalması ile oluşur. Dünya'nın en büyük fiyort kıyısı Norveç'te bulunmaktadır. Ülkemizde bu tip kıyılar görülmez.


Norveç, İzlanda, İskoçya, Grönland adası, Labrador kıyılarında, Alaska'nın güneyi ve Güney Şili kıyılarında rastlanır. Çünkü buzullar ve buzul vadileri bu bölgelerde görülür.
Bu kıyı tipine ait en güzel örnek, İskandinav Yarımadası nın Atlas Okyanusu kıyılarıdır. Dünya nın en büyük fiyordu Norveç teki Soğne fiyordudur.

FIYORTLU KIYILAR: Çok parçalanmis, girintili çikintili bir görünüm gösteren yüksek kiyilardir. Dalli budakli bir sekilde kara içine km.lerce uzanabilen deniz kollarını teşkil eder. Kiyinin bu görünümü, Norveç’te fiyort adi verilen, yan yana siralanmis ve deniz istilasina ugramis eski buzul vadilerinden veya teknelerinden ileri gelir. Boyuna profillerinde egik veya sürgülerle , bunlarin arasinda asiri oyulma çanaklari bulunur. Kaynak noktalarina dogru içlerinde yer yer göller bulunan, terk edilmis buzul vadileri özelligindedir. Enine profilleri U sekillidir. Boyuna profillerinde ise egik veya sürgülerle, bunlarin arasinda asiri oyulma çanaklari bulunur. Yan yana siralanmis çok sayida buzul vadisi vardir.

Arkadaşlarınla Paylaş
Yorum Gönder

Yorumlarınız incelendikten sonra yayınlanacaktır... Lütfen yorum yaparken topluluk kurallarına uyunuz... bolcevap.com

Bildirim
Yenilenen görselliğimiz ve içeriklerimizle çok günceliz. Doğru bilgi için doğru yerdesiniz.
Kapat