Travertenler nasıl oluşur? - bolcevap.com
Yeni Yayınlar
Yükleniyor...

21 Şubat 2016 Pazar

Travertenler nasıl oluşur?

Travertenler nasıl oluşur?

Traverten : Kalsiyum bikarbonatlı yer altı sularının mağara boşluklarında veya yeryüzüne çıktıktan sonra  içindeki kalsiyum karbonatın çökelmesi ile oluşan kimyasal tortul taştır. Genellikle sıcak su kaynaklarının yakınında ve kalsiyum karbonatlı suların yayılarak aktığı alanlarda, kirecin çökelmesi sonucu meydana gelen basamaklardır. Denizli-Pamukkale en güzel örneğidir.
travertenBasınçlı yeraltı suları, geçtiği bölgelerdeki kalsiyum karbonatı eriterek bünyesinde tutar. Suyun aniden açığa, basınçsız ortama çıkması ve karbondioksitin uçması ile, suda erimiş bulunan kalsiyum karbonat çok ince katmanlar halinde kayaların üzerinde birikir. Bu birikme sonucunda zamanla travertenler oluşur.
Travertenler mermerle birlikte yapı malzemesi olarak da kullanılır. Türkiye’nin Denizli, Bucak-Burdur, Mut-Mersin, Sivas gibi bir çok bölgesinde traverten ocakları mevcuttur. Üretilen malzeme blok, moloz olarak veya fabrikalarda işlenerek ebatlı honlu – cilalı traverten gibi mamüller halinde iç piyasaya sürülmekte veya büyük oranda yurtdışına gönderilmektedir.
Arkadaşlarınla Paylaş
Yorum Gönder

Yorumlarınız incelendikten sonra yayınlanacaktır... Lütfen yorum yaparken topluluk kurallarına uyunuz... bolcevap.com

Bildirim
Yenilenen görselliğimiz ve içeriklerimizle çok günceliz. Doğru bilgi için doğru yerdesiniz.
Kapat