Yaşadığınız bölgedeki iklimin insan yaşamıyla ilgili faaliyet­lere etkisini ilgili alanlara örnek vererek yazınız. - bolcevap.com
Yeni Yayınlar
Yükleniyor...

16 Aralık 2016 Cuma

Yaşadığınız bölgedeki iklimin insan yaşamıyla ilgili faaliyet­lere etkisini ilgili alanlara örnek vererek yazınız.

Aşağıda insan yaşamıyla ilgili bazı faaliyetler verilmiştir. Yaşadığınız bölgedeki iklimin bu faaliyet­lere etkisini ilgili alanlara örnek vererek yazınız.

Tarım : Marmara Bölgesinde 4 mevsimin görülmesinden dolayı tarım ürün çeşitliliği olukça fazladır.Örneğin;buğday,şeker pancarı,mısır,tütün gibi ürünler ikliminde elverişli olmasından dolayı bolca yetiştirilir.
Turizm: MarmaraBölgesinde yaz aylarında boğaz turları, İstanbul,Bursa Edirne  gibi şehirlerde kültür turizmi, Uludağ ve Kartepe’de kayak turizmi yapılmaktadır.
Ulaşım:  Kış mevsiminde karlı,buzlu havalar ulaşımı olumsuz etkilemekte özellikle İstanbul’da trafik durma noktasına gelmektedir.
Barınma:Marmara Bölgesinde iklime bağlı olarak genelde çatılı betonarme evler yapılır.Kış için binalarda dış yalıtım olması ısı tasarrufunu beraberinde getirir.Özellikle İstanbul’da çok katlı binalar barınma için yapılmaktadır.
Yeme :Marmara Bölgesinde yazın mevsiminde sebze meyve tüketilir.Et ürünleri,deniz ürünleri de her mevsim tercih edilir.Kışın ise daha yağlı ve sıcak tutacak gıdalar çokça tüketilmektedir.
Giyinme: Marmara Bölgesinde mevsimsel iklim şartlarına göre giyim-kuşama dikkat edilir.Yazın sıcak ve nemli havalarda terletmeyen ince kumaştan yapılmış giysiler tercih edilir.Kışın ise soğuklarda yün vb.kumaşlardan yapılmış giysiler su geçirmeyen ayakkabılar tercih edilmektedir.
Arkadaşlarınla Paylaş
Yorum Gönder

Yorumlarınız incelendikten sonra yayınlanacaktır... Lütfen yorum yaparken topluluk kurallarına uyunuz... bolcevap.com

Bildirim
Yenilenen görselliğimiz ve içeriklerimizle çok günceliz. Doğru bilgi için doğru yerdesiniz.
Kapat