2016-2017 10. Sınıf Coğrafya Ders Kitabı Cevapları Dikey Yayınları,sayfa 157 - bolcevap.com
Yeni Yayınlar
Yükleniyor...

10 Ocak 2017 Salı

2016-2017 10. Sınıf Coğrafya Ders Kitabı Cevapları Dikey Yayınları,sayfa 157

2016-2017 10. Sınıf Coğrafya Ders Kitabı Cevapları Dikey Yayınları,sayfa 157

Aşağıda, Türkiye’de yer alan bazı yerlerin iklim, doğal bitki örtüsü, jeolojik veya jeomorfolojik özellikleri verilmiştir. Bu özellikleri ve Harita 7.1’i inceleyerek bu yerlerde hangi toprak türünün yaygın olarak bulunduğunu, kutu içerisindeki toprak türlerinden uygun olanını kullanarak örnekteki gibi doldurunuz.

çernezyom, çorak (tuzlu), kahverengi orman, kahverengi ve kestane renkli bozkır, rendzina, regosol, terra rossa, vertisol.


Samsun’un Bafra ilçesi, Kızılırmak Nehri’nin oluşturduğu
deltanın güneyinde ve nehrin vadi tabanında bulunmaktadır. Bu nedenle Bafra ve çevresindeki en yaygın toprak türü
alüvyal topraklardır.
• Kuzey Anadolu Dağlarının yamaçları genelde kışın yapraklarını döken, yayvan yapraklı gür ormanlarla kaplıdır. Bu alanlarda yıl boyunca yaşanan nemli ve yağışlı iklim ile yoğun orman örtüsü burada oluşan toprakların genel özelliğini belirlemiştir. Bu nedenle bu alandaki en yaygın toprak türü kahverengi orman topraklarıdır.

• III. jeolojik zamanda Anadolu, çok büyük bir gölle kaplıydı. O dönemlerde bu gölün tabanında biriken kil tabakaları günümüzde bu büyük gölün ortadan kalkmasıyla birlikte bazı alanlarda görülmektedir. Bu alanlarda, toprak killi olduğu için kurak yaz aylarında yüzeyinde derin çatlakların oluştuğu toprak türü, vertisol topraklardır.

• Akdeniz ikliminin etkili olduğu Taşeli Yarımadası’nda özellikle deniz seviyesine yakın alanlarda en yaygın toprak türü terra rossa topraklarıdır.

• Özellikle Kars ve Ardahan Platolarının yüksek kesimleri, Türkiye’de, orta kuşak karasal ikliminin yaşandığı en geniş alandır ve bu alanların doğal bitki örtüsü de çayırlardır. Bu nedenle bu alanların en önemli toprak türü çernezyom topraklarıdır.

• Teke Yarımadası’nın yüksek kesimlerinde, Akdeniz ikliminin etkisi zayıflar. Burada yer alan Toros Dağlarının kireçli yapısı nedeniyle bu alanda oluşan en önemli toprak türü, rendzina topraklarıdır.

• Tuz Gölü çevresinde, yıl boyunca yağışın çok az, buharlaşmanın şiddetli olması nedeniyle oluşan toprak türü, çorak (tuzlu) topraklardır.

• Konya ilinde geniş alanlarda yaşanan iklim, yarı kurak iklim ve doğal bitki örtüsü ise bozkırdır. Bu nedenle Konya ilinin genelinde en yaygın toprak türü, kahverengi ve kestane renkli bozkır topraklarıdır.

• Kayseri’de, Erciyes Dağı’nın eteklerinde yer alan yamaçlarda, volkanik kum boyutundaki malzemenin birikmesi ile yer yer regosol toprakları oluşmuştur.

Arkadaşlarınla Paylaş
Yorum Gönder

Yorumlarınız incelendikten sonra yayınlanacaktır... Lütfen yorum yaparken topluluk kurallarına uyunuz... bolcevap.com

Bildirim
Yenilenen görselliğimiz ve içeriklerimizle çok günceliz. Doğru bilgi için doğru yerdesiniz.
Kapat