5. Sınıf Sosyal Bilgiler Öğrenci Çalışma Kitabı Cevapları Berkay Yayınları, sayfa 78-Bilim İnsanlarının Özellikleri Etkinlik Soruları ve Cevapları - bolcevap.com
Yeni Yayınlar
Yükleniyor...

27 Ocak 2017 Cuma

5. Sınıf Sosyal Bilgiler Öğrenci Çalışma Kitabı Cevapları Berkay Yayınları, sayfa 78-Bilim İnsanlarının Özellikleri Etkinlik Soruları ve Cevapları

5. Sınıf Berkay Yayınları Bilim İnsanlarının Özellikleri
5. Sınıf Sosyal Bilgiler Öğrenci Çalışma Kitabı Berkay Yayınları 5. Ünite Gerçekleşen Düşler Sayfa 78 
Bilim İnsanlarının Özellikleri Etkinlik Soruları ve Cevapları
Bilim insanlarının Özellikleri

Bilimsel ve teknolojik çalışmalar çok büyük emek harcanarak yapılır. Bu çalışmaları yapan bilgin­lerin ve bilim insanlarının bazı ortak özellikleri bulunmaktadır. Buluş yapanlar ve bilim insanları merak­lıdırlar; çevrelerinde, dünyada ya da uzayda olan bitenleri merak edip araştırırlar. İnsanlara ve topluma yararlı olmak için çalışmalarda bulunurlar. Her şeyi sorgularlar ve kuşkucudurlar. Hiçbir şeyi sorgula­madan kabul etmezler. Yaratıcı düşünme becerisine sahiptirler ve hayal güçleri geniştir. Gözlem ve de­ney yaparak çalışmalarını yürütürler. Gözlem ve deneyle ulaştıkları bilginin doğruluğunu kabul ederler. Gözlem ve deneyle doğrulanmayan bilgileri reddederler. Başarısız olduklarında yılmazlar; cesurca ve sabırla çalışmalarını sürdürürler. Kutularda bazı bilim insanlarının çalışmaları verilmiştir. Bu bilgilerden yararlanarak bilim insanlarının özelliklerini ilgili yerlere yazınız.
EDİSON
Edison, ampulü icat edebilmek için çok uzun süre binlerce başarısız deneme yaptı. So­nunda uzun uğraşlar sonucu ampulü insanlığın hizmetine sundu.
 Edison’un özellikleri:  Edison sabırlı, gayretli, hıslı,dikkatli, araştırmacı bir insandır.
KAŞGARLI MAHMUT
Kaşgarlı Mahmut, çok uzun süre Türk top­luluklarını gezdi, Türk diliyle ilgili araştırmalar yaptı. Tarihteki ilk Türkçe sözlük olan Divânü Lügâti’tTürk’ü kaleme aldı.
·         Kaşgarlı Mahmut’un özellikleri  gezgin,azimli,hassas
GALİLEO
Galileo, ilk kez teleskopla Ay’ı, Jüpiter’in uydularını inceledi. Dünya’nın, Güneş’in etra­fında döndüğünü savundu. Bu görüşünden do­layı yargılandı.
·         Galileo’nun Özellikleri:Cesur,zeki,araştırmacı,sorgulayıcı,ilim heveslisi
·          CEZERİ
Cezeri, 12. yüzyılda birçok otomatik ma­kine, su saati, su akıtma makinesi yaptı. Çalış­malarını yapmadan kendinden önce yapılan çalışmaları inceledi.
·         Cezeri’nin özellikleri:Sabırlı,kitap aşığı,araştımacı,kararlı,gayretli
Arkadaşlarınla Paylaş
Yorum Gönder

Yorumlarınız incelendikten sonra yayınlanacaktır... Lütfen yorum yaparken topluluk kurallarına uyunuz... bolcevap.com

Bildirim
Yenilenen görselliğimiz ve içeriklerimizle çok günceliz. Doğru bilgi için doğru yerdesiniz.
Kapat