Aşk Dalgası hikayesinin konusu, özeti,olay örgüsü,kişileri,incelemesi - bolcevap.com
Yeni Yayınlar
Yükleniyor...

9 Ocak 2017 Pazartesi

Aşk Dalgası hikayesinin konusu, özeti,olay örgüsü,kişileri,incelemesi

Aşk Dalgası hikayesinin konusu, özeti,olay örgüsü,kişileri,incelemesi

Ömer Seyfettin'in Aşk Dalgası hikayesinin konusu, özeti,olay örgüsü,kişileri,incelemesi

ÖZETİ
Vapurla Kadıköy'e giden öykü kahramanı vapurda aşkla ilgili tatlı hayallere dalmışken  omzuna bir el dokunur. Bu kişi  on iki senedir görüşmediği çok sevdiği  mektep arkadaşlarından biridir. Aradan geçen bu zamanda arkadaşı biraz değişmiştir. Arkadaşı kahramanımıza neden bu kadar dalgın olduğunu sorar. Öykü kahramanı da "Hiç , dalga geçiyordum" der , "Ne dalgası ?" sorusuna ise gülerek "aşk dalgası" cevabını verir. Arkadaşının "Bekar mısın ?" sorusuna kahramanımızın verdiği "Bekarım" cevabı kahramanımızın arkadaşını ciddileştirir ve ona acır gibi bakar .Hala bekar olmasının ve aşkla ilgili hayallere dalmasının ne kadar serserice olduğunu ve yaşadığı toplumu anlayamadığını sebepleriyle  uzuuun uzuuun anlatmaya başlar. Arkadaşı yaşadıkları dönemin Türkiyesinde toplumsal baskılardan bahseder. Birbirine nikah düşen bir kadınla erkeğin dışarıda görüşmesinin asla mümkün olmadığını , toplumun bu konuda çok katı olduğunu ,  ancak görücü usülüyle çok çirkin kızlarla evlenilebileceğini , böylesi bir toplumda "aşk"ın mümkün olamayacağını vapur iskeleye yanaşıncaya kadar birçok örnek vererek anlatır. Sonunda vapur iskeleye yanaşır , arkadaşının anlattıkları kahramanımızı hayallerden yaşadığı toplumun gerçekleriyle yüzleştirir .Arkadaşının dedikleri doğrudur , vapurdan en son çarşaflı , kara peçeli  kadınlar çıkar .

KİŞİLER :

Kahraman anlatıcı : Öykünün başkahramanıdır , hayalperest ve bekardır.

Kahramanın arkadaşı : Öykü kahramanının on iki yıldır görmediği okul arkadaşıdır. Anlattıklarına bakılırsa oldukça kültürlüdür, yaşadığı toplumu iyi tanımaktadır.

ANLATICI VE ÖZELLİKLERİ:
Hikayedeki olaylar kahraman anlatıcının ağzından anlatılmaktadır. 1.tekil kişili (ben) anlatım hakimdir.MEKAN : İstanbul , Kadıköy vapuru

ZAMAN : Hikayedeki olay vapurda başlayıp vapurun iskeleye yanaşması arasında geçen zamanda meydana geliyor.


Arkadaşlarınla Paylaş
Yorum Gönder

Yorumlarınız incelendikten sonra yayınlanacaktır... Lütfen yorum yaparken topluluk kurallarına uyunuz... bolcevap.com

Bildirim
Yenilenen görselliğimiz ve içeriklerimizle çok günceliz. Doğru bilgi için doğru yerdesiniz.
Kapat