TARIK BUĞRA "OĞLUMUZ" HİKAYESİ - bolcevap.com
Yeni Yayınlar
Yükleniyor...

17 Ekim 2017 Salı

TARIK BUĞRA "OĞLUMUZ" HİKAYESİ

TARIK BUĞRA "OĞLUMUZ" HİKAYESİ


Yazı : @edebiyatfatihinet Takip Et

Bir çocuğu hakkıyla yetiştirmek çok zor, tekrarı ve telafisi olmayan çetin bir deneyim anne ve babalık. Bir çocuğu geleceğe hazırlamak, onu layıkıyla yetiştirmek, güçlü meziyetlerle  donatıp daha sonra yuvadan uçurmakla iş bitmiyor sadece... Anne ve babalık sorumluluğu hiç bitmeyen ulvi bir görev. 


Anne babalar için evlatlarının  yaşı kaç olursa olsun onlar hep çocuktur. Onlar için hep bir kaygı ve endişe duyulur. Bizdeki gibi güçlü ve sıkı aile bağları olan toplumlarda bu durum daha belirgindir.

OĞLUMUZ HİKAYESİNİN KONUSU

Edebiyatımızın önemli yazarı Tarık Buğra Oğlumuz hikayesinde oğulları için endişelenen bir anne babayı sımsıcak üslubuyla anlatıyor. Yukarıda da yazdığım gibi anne babalar için evlatları kaç yaşında olursa olsun hep çocuktur. Oğlumuz hikayesinde de sorunlu bir gençlik dönemi geçiren ve son zamanlarda eve geç gelen  Ömer adındaki oğullarının artık yuvadan uçmak üzere olduğunu fark eden bir anne babanın duygu yüklü halleri anlatılıyor. edebiyatfatihi.net
KİTAPLA İLGİLİ GENEL BİLGİLER


OĞLUMUZ 
Tarık Buğra'nın ilk kitabıdır. 13 öykü içerir. Kitaba adını veren öykü, daha önce “Oğlum” adıyla 18 Şubat 1948'de Cumhuriyet gazetesinde yayımlanmış ve gazetenin açtığı yarışmada ikincilik ödülü kazanmıştır. Oğlumuz, kitap olarak çıktığında edebiyat dünyasının ve yazılı basının yoğun ilgisiyle karşılaşmıştır.


"Oğlumuz hikayesinin ilginç bir de ödül hikayesi var: "Kaplan bu hikâyeyi çok beğenerek Cumhuriyet Gazetesi Yunus Nadi Hikâye Yarışması'na gönderir. Cevat Fehmi Başkurt tarafından Buğra'ya birinci olduğu haberi iletilir ve gazetede yazarlık teklifi yapılır. Yazara birincilik kazandığı söylenmesine rağmen, 18 Şubat 1948 tarihindeki ilanda ikinci olduğu ilan edilmiştir. Birincilik ise Doğan Nadi'nin askerden bölük komutanı olan, daha sonra adı edebiyat çevrelerinde duyulmamış bir askere verilmiştir." (1)

1) Bu kısımdaki bilgi  Yıldıray Bulut'un TARIK BUĞRA'NIN ROMANCILIĞI adlı doktora tezinden alınmıştır.

YAZAR HAKKINDA: 

Arkadaşlarınla Paylaş
Yorum Gönder

Yorumlarınız incelendikten sonra yayınlanacaktır... Lütfen yorum yaparken topluluk kurallarına uyunuz... bolcevap.com

Bildirim
Yenilenen görselliğimiz ve içeriklerimizle çok günceliz. Doğru bilgi için doğru yerdesiniz.
Kapat