Kahramanlık Hikayelerinin Abartılı Olmasını Sebebi Nedir? - bolcevap.com
Yeni Yayınlar
Yükleniyor...

8 Aralık 2017 Cuma

Kahramanlık Hikayelerinin Abartılı Olmasını Sebebi Nedir?

Kahramanlık Hikayelerinin Abartılı Olmasını Sebebi Nedir?

edebiyatfatihi.net

Destan gibi epik anlatımla oluşturulmuş metinlerde kişi, yer, zaman ve olay unsurları olağanüstü nitelikler taşır. Bu tarz metinlerde abartı, olağanüstülükler ön plandadır. 

Özellikle destanlarda karşımıza çıkan kahramanlar,  olağanüstü nitelikleriyle toplumların ideal tipleridirler. Bu nedenle destan kahramanları hem psikolojik hem de fizikî anlamda sıradan insanlardan daha farklı özelliklere sahiptirler. 

Örneğin, Oğuz Kağan destanında olduğu gibi  hahramanın çocukluğu olağan dışıdır ve kısa sürede büyür. (Destanda kahramanın çocukluğu üzerinde uzun uzadıya durulmaz.)

Kahramanın fiziki gücü yaradılıştan itibaren olağanüstüdür ve zaman zaman yırtıcı hayvanlarla mukayese edilerek tasvir edilir. 

Kahramanlık hikayelerinin abartılı olmasının sebebi anlatımı güçlendirme, dinleyicilerin dikkatini çekme ve canlı tutmak içindir diyebiliriz. Sürekli hareket, aksiyon ve gerilimin olduğu kahramanlık hikayelerinde abartılı anlatımla  dinleyici/okuyucu kahramanlık hikayelerinin  olağanüstü havasının içine çekilir. edebiyatfatihi.net hazırladı

Arkadaşlarınla Paylaş
Yorum Gönder

Yorumlarınız incelendikten sonra yayınlanacaktır... Lütfen yorum yaparken topluluk kurallarına uyunuz... bolcevap.com

Bildirim
Yenilenen görselliğimiz ve içeriklerimizle çok günceliz. Doğru bilgi için doğru yerdesiniz.
Kapat