Manas Destanında Geçen, Yunan Mitolojisindeki Kanatlı At Pegasus'a Benzeyen Tulpar Hakkında Bilgi - bolcevap.com
Yeni Yayınlar
Yükleniyor...

8 Aralık 2017 Cuma

Manas Destanında Geçen, Yunan Mitolojisindeki Kanatlı At Pegasus'a Benzeyen Tulpar Hakkında Bilgi

Manas Destanında Geçen, Yunan Mitolojisindeki Kanatlı At Pegasus'a Benzeyen Tulpar

Bu yazımızda dünyanın en uzun destanı Manas'ta geçen mitolojk varlık "tulpar"dan bahsedeceğiz. 

Tulpar 
 Türk mitolojisinde yer alan kanatlı at figürüdür. Yunan mitolojisindeki  Pegasus ile benzerdir. Kırgızların Manas Destanı'nda bu uçan kanatlı atlardan söz edilir. Arkeolojik olarak da Kazakistan'da keşfedilen Esik Kurganında bulunan Altın elbiseli adam isimli elbisenin başlığında tulpar figürü vardır.

Tulpar'ın adı, Türk, Kırgız ve Altay mitolojilerinde geçer. Genelde beyaz veya kara (tek renk) bir at olarak betimlenir. Beyaz kanatları vardır ve Kuday (Tanrı) tarafından yiğitlere yardımcı olması için yaratılmıştır.


 Dünyanın en uzun destanı olan Kırgızların Manas Destanı'nda, Manas'ın ünlü savaşçılarının sürdüğü kanatlarıyla rüzgardan hızlı koştuğu söylenen efsanevi atlar. Başkurt inançlarına göre kanatlarını hiç kimse göremez. Tulpar kanatlarını yalnız karanlıkta, büyük engelleri ve mesafeleri aşarken açar. Eğer birisi tarafından tulpar’ın kanatları görülürse, Tulpar’ın kaybolacağına inanılır. Tulpar adı yalnızca Türklerde değil komşu Avar, Lak, Andı, Dargı ve Tabasaran dillerinde de yaşamaktadır. Osetlerde Tolpar, Çeçenlerde Turpal olarak yer alır. Bir Kumuk atasözünde şöyle der:Tulpar yerün birevü buççağunda bulsa da, öz yılkısın tabar.(Tulpar dünyanın bir başka köşesinde olsa da, kendi sürüsünü bulur.)

Arkadaşlarınla Paylaş
Yorum Gönder

Yorumlarınız incelendikten sonra yayınlanacaktır... Lütfen yorum yaparken topluluk kurallarına uyunuz... bolcevap.com

Bildirim
Yenilenen görselliğimiz ve içeriklerimizle çok günceliz. Doğru bilgi için doğru yerdesiniz.
Kapat