Turgut Özakman Ocak Adlı Oyununun Konusu, Özeti, Çatışmaları, Dil ve Üslup Özellikleri - bolcevap.com
Yeni Yayınlar
Yükleniyor...

26 Şubat 2018 Pazartesi

Turgut Özakman Ocak Adlı Oyununun Konusu, Özeti, Çatışmaları, Dil ve Üslup Özellikleri

2013 yılında vefat eden tiyatro ve edebiyat dünyasının usta ismi Turgut Özakman çağdaş Türk tiyatrosunun kurucuları arasında yer almıştır. Şu Çılgın Türkler kitabı satış rekorları kıran usta yazar tiyatro alanındaki çalışmalarıyla da adından söz ettirmiştir.

Turgut Özakman'ın 1962 yılında yazdığı Ocak,  birçok eleştirmen tarafından "başyapıt" olarak değerlendirilir. Bu yazımızda Ocak oyununu inceledik. edebiyatfatihi.netTurgut Özakman-Ocak

Türü: Dram

Oyunun Konusu: : Dram türündeki "Ocak" adlı oyunda  ekonomik sıkıntıların emekçi bir aile bireylerinin arasındaki ilişkileri büyük oranda etkilediği ve çatışmalara yol açması ama tüm bunlara rağmen ailenin bir arada arada durma çabasını anlatılıyor.

Dil ve Üslup: Yazar bir ailenin ekonomik sorunlar temelinde yaşadığı sıkıntıları eleştirel bir üslup, yalın ve sade bir dille anlatmıştır.

Çatışmaları: Ekonomik sorunlar temelinde aile bireyleri arasındaki çatışmalar; düşler, düş kırıklıkları, duyarlılıklar-tepkiler, öfke-sevgi gibi çatışmalar ele alınıyor. www.edebiyatfatihi.net

Arkadaşlarınla Paylaş
Yorum Gönder

Yorumlarınız incelendikten sonra yayınlanacaktır... Lütfen yorum yaparken topluluk kurallarına uyunuz... bolcevap.com

Bildirim
Yenilenen görselliğimiz ve içeriklerimizle çok günceliz. Doğru bilgi için doğru yerdesiniz.
Kapat